Kasety, dyskietki, VHS. Zabezpieczamy rodzinne pamiątki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 20:00
Młodsze pokolenie nie kojarzy już VHS-ów, niektórym w pamięci świtają jeszcze dyskietki - a jeśli znajdziemy takie relikty w domu, czy da się jeszcze z nich skorzystać?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Studio KIWI/Shutterstock.com

Zobacz
telefon komórkowy PAP/Wojtek Szabelski 1200.jpg
Wielkie, ciężkie i kolekcjonerskie. Komórki z XX wieku

Żeby obejrzeć stary film, wystarczy zajrzeć do internetu, ale niektóre materiały, które mamy w domowej kolekcji VHS, warto zarchiwizować na nowszym nośniku. - Wraca moda na kasety wideo, zwłaszcza że to, co zostało na nich zarejestrowane, często jest cenną, rodzinną pamiątką. Coraz częściej zgłaszają się do nas klienci, którzy chcą przegrać takie materiały na nośniki cyfrowe - mówi pan Piotr z serwisu VHS24.pl

Posłuchaj
08:17 CZWÓRKA TOP - retro 10.05.2021.mp3 Jak archiwizować analogowe pamiątki? (TOP/Czwórka)

Zobacz
laptop 1200.jpg
Komunikatory z dawnych lat. "Przegrały wyścig z czasem"

Jak robią to fachowcy? Cały proces przypomina skanowanie zdjęć, tylko tutaj mamy do czynienia ze skanowaniem filmów. - VHS były technologią analogową, jeśli więc mamy w domu magnetowid, możemy zrobić to we własnym zakresie - podpowiada Paweł Rozbicki z Prepress. - Wkładamy kasetę do odtwarzacza, a ten podłączamy do urządzenia, które można nazwać "skanerem wideo". Tenże digitalizator pobiera obraz i zamienia go na cyfrową postać.

Posłuchaj także:

Zobacz
Christian Bertrand Shutterstock kings of leon 1200.jpg
Tokeny NFT. "Namacalny akt własności rzeczy, które istnieją w sieci"

Winyle i analogi przeżywają swój renesans, można też uratować nagrania z VHS-ów, a co z dyskietkami, które w porównaniu z dzisiejszymi pendrive'ami wypadają blado. - W specjalistycznych serwisach znajduje się sprzęt, który jest w stanie odtworzyć zapis z takiej dyskietki - dodaje Piotr. -  Zdarzyło mi się mieć klientów, którzy w ten sposób chcieli "dostać się" do brudnopisu pracy magisterskiej lub innych dokumentów sprzed lat, głównie o sentymentalnej wartości. 

Stare nośniki danych to tylko moda i nie powrócimy do nich na stałe, bo zdaniem rozmówców Agaty Nowotnik - to autodestrukcyjna technologia. - Im częściej będziemy przepuszczać taśmę z kasety przez głowicę, tym szybciej się ona zużyje. Każde odtworzenie powoduje spadek jakości nagrania - podsumowują. 


*** 

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Robert Grzędowicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik 

Data emisji: 10.05.2021

Godzina emisji: 18.15

kul

Czytaj także

Jak fotografować jedzenie? Najpierw wizja, potem aplikacje

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 11:00
W czasach Instagrama każdemu z nas zależy, żeby zdjęcia, które udostępniamy na profilu, były jak najbardziej atrakcyjne. A co oglądamy w sieci najchętniej? Zdjęcia jedzenia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spacją się skacze. Spójrz na gry z innej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 12:00
Okazuje się, że około 3/4 Polaków i Polek gra w gry. W mediach natomiast niewiele się o nich mówi. Organizatorzy "Spacją się skacze" zapraszają na krytyczne spojrzenie na tę gałąź kultury. 
rozwiń zwiń