Jak strefy biurowe wpływają na miasta?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 09:57
Pomimo różnych zapowiedzi - pandemia COVID-19 nie sprawiła, że wszyscy przestali pracować w biurze. Firmowych przestrzeni nawet wciąż przybywa. Jak wpływają na miasta?
Warszawski Mordor
Warszawski "Mordor"Foto: Shutterstock.com/Warsaw_By_Drone

Okazuje się, że strefy biurowe mają na nasze miasta wpływ większy niż myślimy. Owszem, wielu z nas wciąż pracuje zdalnie, ale są branże, w których taka praca jest niemożliwa, a biuro jest niezbędne. W miastach wciąż pojawiają się więc nowe biurowce, a lokalizuje się je blisko tych już istniejących. Biurowe zagłębia znane są na całym świecie, istnieją całe dzielnice biznesowe, gdzie mieszkań jest jak na lekarstwo. Polskim przykładem może być tu warszawski Służewiec, gdańska Oliwa czy tzw. Nowe Centrum Łodzi. 

Odwiedzając te części miast w ciągu dnia wydają nam się zwyczajnymi miejskimi przestrzeniami. Od 9 do 17 można powiedzieć, że życie tam kwitnie. Są kolejki w sklepikach, zajęte stoliki w kawiarniach, ale po zamknięciu biur przestrzeń ta jakby pustoszeje. Dodatkowo na okolicznych drogach dojazdowych powstaje duży ruch i korki, czasem trudno wydostać się z biurowej okolicy. Czy coś nam przeszkadza w takich biurowych zagłębiach? Czy polskie miasta mają na nie jakieś pomysły? Tym tematem w naszej audycji zajmie się Maciej Wójcik. 

W "TOPie" zapraszamy też na nasz grudniowy konkurs "Czwórka PREZENTuje". Wystartował on już na początku grudnia. Od tamtej pory, codziennie, aż do 21 grudnia, na naszej antenie można  wygrać wysokiej klasy sprzęt audio - radioodbiorniki DAB+, słuchawki, głośniki lub powerbanki. Wystarczy uważnie słuchać Czwórki - zadania konkursowe będą pojawiają się w różnych audycjach stacji.

W pierwszej godzinie audycji wybierzemy się też do Wrocławia, który ma aspiracje zostać polską Doliną Krzemową w branży sztucznej inteligencji. Co 5 polski start-up działający w obszarze AI pochodzi z tego miasta. 

Sprawdzimy też, co nowego dzieje się w świecie aplikacji. Nie zabraknie serwisu kulturalnego i muzycznego. 

***

Na audycję TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem zapraszamy w środę (15.12) po godz. 17.05. Program poprowadzi Jan Olejniczak.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka miasto biuro
Czytaj także

Gdynia - miasto z marzeń i morza

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 12:49
Chyba żadne polskie miasto nie powstało tak dynamicznie i ekspresowo jak to "z morza i marzeń". Z wioski rybackiej przeistoczyło się w prężnie działający port otoczony nietuzinkową zabudową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szklane elementy - dlaczego mogą być niebezpieczne dla ptaków?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 16:20
Jak podkreśla Fundacja Szklane Pułapki, zderzenie z szybą lub innym szklanym przedmiotem może być dla ptaków zabójcze. Takie przypadki zauważyli na swoim kampusie studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i postanowili temu przeciwdziałać.
rozwiń zwiń