CanSat - sonda kosmiczna w puszce

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 21:38
CanSat to organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną konkurs przeznaczony dla młodych ludzi. Biorą w nim udział także polscy licealiści, którzy zgłosili się do konkursu jako drużyna MakeItReal.
Połowa zespołu MakeItReal  Nataniel Słowikowsk, Danika Lipińska, Stanisław Pohl oraz prowadzący audycję Jan Olejniczak
Połowa zespołu MakeItReal" Nataniel Słowikowsk, Danika Lipińska, Stanisław Pohl oraz prowadzący audycję Jan OlejniczakFoto: Czwórka

Międzynarodowy konkurs techniczny CanSat polega na stworzeniu sondy kosmicznej wielkości puszki napoju. Projekt zespołu MakeItReal przeszedł do drugiego etapu zmagań. - Mamy stworzyć mikrosatelitę, którą za pomocą rakiety wystrzelimy na wysokość trzech kilometrów. Podczas lotu i opadania będzie musiała ona wykonać dwie misje. Podstawową, czyli zebranie danych telemetrycznych jak temperatura i ciśnienie, oraz specjalną, jaką każdy zespół wymyśla indywidualnie - opowiada Nataniel Słowikowski. - My zdecydowaliśmy się na rozdzielenie puszki na trzy części zaraz po jej wypuszczeniu. Dzięki temu temperaturę i ciśnienie będziemy mogli zmierzyć w wielu miejscach.

Sześcioosobowy zespół stworzony z licealistów ma jasno podzielone obowiązki. - Ja razem z Daniką zajmujemy się kwestią finansową i biznesową projektu. Mamy znaleźć sponsorów, którzy wspomogą nas finansowo - tłumaczy Stanisław Pohl. - Prowadzimy też social media, w których informujemy o postępach, a także promujemy konkurs.

- Maciej Hagemejer zajmuje się projektowaniem 3D i projektem naszej puszki, Tymon Groniewski i Mikołaj Tuszyński to mózgi naszego zespołu - dodaje Nataniel. - Także zajmują się projektem stacji naziemnej, dokąd będzie wysyłany sygnał z puszki. Moim zadaniem jest skoordynowanie prac i połączenie kompetencji tak, żeby minisonda powstała.

Młodych naukowców wspiera także szkoła. Mają dostęp do warsztatu, gdzie mogą pracować i korzystać ze sprzętu. - Naszym mentorem jest nasz nauczyciel Adam Mirowski, który jest dla nas dużym wsparciem zarówno ze strony technicznej, jak i organizacyjnej - mówi Danika Lipińska.


Źr. Youtube/Centrum Nauki Kopernik/


Projekt ma kosztować 5 tysięcy złotych, trwa zrzutka na ten cel. Obecnie zespół tworzy prototyp urządzenia - jeśli projekt przejdzie do trzeciego etapu, będą realizować finalny produkt. - Najciekawsze projekty trafiają do finału, gdzie sześć drużyn będzie mogło wynieść swoją puszkę rakietą. Potem będzie oceniana konstrukcja puszki, jej wykonanie i merytoryka misji - tłumaczy Nataniel. - Najlepsza drużyna trafia do finału europejskiego, gdzie wszystko się powtarza z uczestnikami z innych krajów. Mocną stroną naszego projektu jest to, że nasza puszka rozczepia się na trzy części, co do tej pory w historii konkursu się nie pojawiło. Można więc powiedzieć, że jest to innowacyjne rozwiązanie.

Jak zgodnie przyznają goście Czwórki, udział w konkursie to dla nich doskonałe doświadczenie. - Poza umiejętnościami miękkimi, jakimi jest praca w grupie, udział w tym przedsięwzięciu dużo mi daje z biznesowej strony. Sama rozmowa ze sponsorami, outreach, zarządzanie social mediami - to wszystko jest dla mnie nowe - mówi Danika. - Myślę, że dobrze nam to wychodzi.

- Dzięki konkursowi możemy być w różnych miejscach i go promować, tak jak tutaj w radio. To jest ciekawa przygoda - dodaje Stanisław. - Ważne są także umiejętności, które zyskujemy.


Posłuchaj
09:47 Czwórka/Trochę Optymizmu Popołudniem- konkurs CanSat 11.01.2023.mp3 Zespół MakeItReal o konkursie CanSat (Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący: Jan Olejniczak

Goście: Nataniel Słowikowski, Danika Lipińska, Stanisław Pohl (zespół MakeItReal)

Data emisji: 11.01.2023

Godzina emisji: 16.15

aw/kor

Czytaj także

Polka zwyciężyła w międzynarodowym konkursie architektonicznym

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 14:20
Studentka Pola Kopras z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zdobyła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym "Homestead: Design a farmhouse". To właśnie jej projekt gospodarstwa rolnego w hiszpańskim, kastylijskim regionie rolniczym doceniło jury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odmładzanie bez skalpela. Co wymyśliło studio Disneya?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 10:40
Odmładzanie oraz postarzanie aktorów to jeden z chwytów producentów filmowych, który ma przyciągnąć widzów do kin. Najlepszym dowodem są sukcesy takich produkcji jak "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona".
rozwiń zwiń