Apka "Coto". Gdy kody kreskowe wygrywają z AI

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 20:21
Łódzcy studenci stworzyli aplikację, która ma pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym, ale nie tylko. Apka "Coto" ma ułatwiać rozpoznanie produktu. Studenci bazują na kodach kresowych, świadomie zrezygnowali ze sztucznej inteligencji. 
Aplikacja stworzona przez studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego ma ułatwić życie osobom niewidzącym i słabowidzącym.
Aplikacja stworzona przez studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego ma ułatwić życie osobom niewidzącym i słabowidzącym. Foto: Shutterstock/PH888

Jakub Kamiński wraz z zespołem wpadł na pomysł stworzenia aplikacji ułatwiającej rozpoznawanie produktów osobom niewidomym lub słabowidzącym poprzez skanowanie kodów kreskowych. Główną funkcjonalnością jest identyfikowanie produktów w oparciu o kod kreskowy artykułu. 

- Sam pomysł na nazwę wziął się z tego, że ona ma właśnie odpowiedzieć, "co to?" - wyjaśnia Michalina Głusek, członkini zespołu projektowego aplikacji, studentka łódzkiego ASP na kierunku projektowanie graficzne. - Początkowy plan był taki, żeby stworzyć bardzo prostą aplikację opartą na skanerze kodów kreskowych, która by mówiła, co to za produkt. Miałaby pomagać osobom niewidomym, słabowidzącym w identyfikowaniu produktów - dodaje. 

Jak przyznaje Czwórkowy gość, wraz z rozwojem i popularnością pomysłu pojawiła się nowa nadzieja, zainteresowanie potencjalnych partnerów. Powstał też pomysł, żeby do aplikacji dodać informacje o cenach, składach i wprowadzić ją na szerszy rynek. - Dziś aplikacja nabiera nowego wymiaru i być może będzie szerzej działać i mówić - podkreśla.


Posłuchaj
12:16 czwórka top 17.04.2023.mp3 Jak działa aplikacja "Coto" i jak może pomóc osobom z wadami wzroku? (Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

  

Wydawałoby się, że dziś każdy nowy wynalazek chętnie korzysta z technologii AI. Jednak nie zdecydowali się na to łódzcy studenci. - Jak się okazuje, zastosowanie tu sztucznej inteligencji wprowadziłoby możliwość występowania błędów. Lepszym rozwiązaniem, które wybraliśmy, jest skorzystanie z kodów kreskowych. Zadaniem aplikacji jest zeskanowanie kodu i wyjaśnienie, co to za produkt - mówi Kuba Kamiński, student Wydziału Zarządzania UŁ na kierunku automatyzacja procesów biznesowych (BPA). - Sztuczna inteligencja może się pogubić, gdy zmieni się design czy liternictwo, a te zmieniają się często, np. gdy wprowadzane są opakowania świąteczne. Kod kreskowy jest niezmienny.

Jak wyjaśniają studenci, większość osób niewidomych czy niedowidzących chętniej korzysta ze sklepów lokalnych, uważa, że ta duża przestrzeń marketów nie jest dla nich, czuje dyskomfort, gdy musi kogoś poprosić o pomoc. - Z pomocą aplikacji takie wyjście jest o wiele łatwiejsze - mówią. - Aktualnie kończymy wprowadzanie funkcji asystenta głosowego, który będzie poprawnie odczytywał nazwy produktów. 

Aplikacja "Coto" jest bezpłatna. A dzięki zastosowaniu czytnika kodów kreskowych jest też bezbłędna. 

Testerzy apki już wyrazili wiele pozytywnych opinii o jej funkcjonalności. Studenci podkreślają, że nie jest ona przeznaczona wyłącznie dla osób niewidomych czy słabowidzących, mogą z niej korzystać też osoby mające problemy z czytaniem czy ci, którzy do sklepu zapomnieli zabrać okularów.

Badania WHO z 2021 roku mówią, że w Polsce około 90 procent osób to osoby z wadami wzroku, a 60 procent z nich ma te wady stwierdzone. Niestety wprowadzony przez pandemię system pracy zdalnej tylko te problemy powiększa, w związku z tym grupa potencjalnych odbiorców apki się zwiększa. 

Jakub Kamiński wraz z zespołem tworząc aplikację "Coto", zwyciężył w hackathonie "Design + Tech = Biznes" organizacji Kraków Miastem Startupów, który odbył się w ramach Akademickiego Maratonu Innowacji. 

'coto' App | Official Trailer #2 | 1Q 2023/coto

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: Michalina Głusek (studentka łódzkiego ASP na kierunku projektowanie graficzne), Jakub Kamiński (student Wydziału Zarządzania UŁ na kierunku automatyzacja procesów biznesowych (BPA))

Data emisji: 17.04.2023

Godzina emisji: 18.11

pj

Czytaj także

Aplikacja do rozliczania kryptowalut - jak działa?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 20:55
Do końca kwietnia musimy się rozliczyć z fiskusem. Obowiązek ten także dotyczy posiadaczy kryptowalut, a pomóc w tym procesie może specjalna aplikacja. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Interaktywna platforma dla studentów medycyny. By uczyć się łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 10:47
Weronika Gromek, Maja Czerniachowska i Oliwia Kaczmarczyk, studentki kierunku lekarskiego, wzięły sprawy w swoje ręce i w czasie lockdownów zaczęły tworzyć treści, które pomagają w nauce studentom medycyny. Cała opracowana przez nie wiedza trafiła na interaktywną platformę. 
rozwiń zwiń