E-doręczenia. Zapomnij o awizo, polecony przyjdzie mailem

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 19:50
Ministerstwo Cyfryzacji chce, by komunikacja między obywatelem a administracją była jasna i przejrzysta. W tym celu Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/LDprod

- To wygoda i bezpieczeństwo - przekonuje Joanna Dębek z Ministerstwa Cyfryzacji. - E-doręczenia można porównać do korespondencji mailowej, choć będą one bardziej bezpieczne, bo szyfrowane - dodaje. 

Posłuchaj
08:26 [CZWORKA]TOP 19 październik 2020 edoreczenia.mp3 Mail jak list polecony? (TOP/Czwórka)

 

Sprawdź
kwarantanna dom zakażenie epidemia smartfon aplikacja 1200.jpg
Smartfon rozpozna zagrożenie i ostrzeże cię przed nim?

Osoby, które chcą kontaktować się z urzędami przez internet, będą mogły skorzystać z możliwości otrzymywania i wysyłania korespondencji drogą elektroniczną, bez konieczności wizyty na poczcie. - Każdy obywatel będzie mógł sobie założyć taką elektroniczną skrzynkę, do której będą spływały pisma z urzędu - wyjaśnia rozmówczyni Mariusza Kulika. 

Posłuchaj także:

Zobacz także
dziecko nauka shutterstock 1200x660.jpg
Zeszyty czy laptop? Szkolna wyprawka na nowe czasy

Pod względem prawnym E-doręczenie będzie równe z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym. - Obecnie za wiadomość doręczoną do adresata uznaje się tylko tę wysłaną do niego listem poleconym. Osobisty odbiór takiego pisma zyskuje status prawny - podkreśla Krzysztof Rojek z Antyweb.pl. - E-doręczenia będą funkcjonować w oparciu o nasz profil zaufany. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniem może to oznaczać koniec uciążliwych i czasochłonnych wizyt w wielu urzędach. 

Usługa doręczenia elektronicznego będzie dobrowolna i darmowa. Pierwsze funkcjonalności mają zostać uruchomione na początku przyszłego roku. Do końca 2025 roku będzie ją świadczyć Poczta Polska. Następny operator zostanie wyłoniony w przetargu. Uchwalona właśnie przez Sejm ustawa trafiła do Senatu.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 19.10.2020

Godzina emisji: 18.16

Czytaj także

Arlena Witt: w nauce angielskiego najważniejsza jest praktyka

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 11:11
- Warto po prostu mówić i nie bać się tego, nawet, jeśli nasz akcent wymaga dopracowania - mówi Arlena Witt, youtuberka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urodziny Wikipedii. Czy dalibyśmy sobie bez niej radę?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 17:45
26 września minie 19 lat od powstania polskiej odsłony Wikipedii. Jak zostać wikipedystą i czy każdy może tworzyć hasła w Wikipedii?
rozwiń zwiń