Tablice rejestracyjne dla rowerzystów? "Sposób na bezpieczeństwo na drogach"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 14:49
W czasie pandemii wielu z nas przesiadło się na rower, by uniknąć podróżowania zatłoczoną komunikacją miejską. Czy dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie rowerowych tablic rejestracyjnych i obowiązkowych ubezpieczeń?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Michele Ursi

rowerzysta miasto 663.jpg
Rowerzyści kontra kierowcy - wojna trwa

W 2019 roku w Polsce rowerzyści uczestniczyli w niemal 5 tys. wypadków drogowych - wynika z danych KGP. - W porównaniu z poprzednimi latami - liczba wypadków na drogach w ogóle spada, ale liczba wypadków z udziałem rowerzystów - pozostaje na podobnym poziomie. To oznacza, że procentowo ich udział w takich zdarzeniach drogowych rośnie - mówił Tomasz Budzik z Wirtualnej Polski.

Posłuchaj
07:49 2020_11_05-18-13-45_Rowerzyści.mp3 Tablice rejestracyjne i obowiązkowe ubezpieczenia dla rowerzystów - dobre rozwiązanie na polskich drogach? (TOP/Czwórka)

Kuba Marcinowicz Staszek Myszkowski Czwórka 1200x660.JPG
Personalizacja motocykli. Nie ma jej bez "efektu wow!"

Podobnie jest w Niemczech. Ponad 50 proc. wypadków z udziałem rowerzystów na terenie tego kraju powodowanych jest przez samych rowerzystów. Dlatego tamtejsza policja wpadła na pomysł, jak rozwiązać ten problem. - Rozważają wprowadzenie tablic rejestracyjnych dla rowerów, by sprawdza kolizji był rozpoznawalny, i by nie dochodziło do sytuacji, w których może on uciec z miejsca wypadku, bo ma przeświadczenie, że jest i pozostanie anonimowy, i nie poniesie żadnych konsekwencji - mówił ekspert. 

Czytaj także:

A jak tłumaczył Mariusz Zmysłowski z Autokult.pl problem anonimowości to duże zagrożenie. - Rowerzyści potrącają pieszych i odjeżdżają z miejsca zdarzenia. Dlatego wprowadzenie tablic rejestracyjnych powinno wiązać się z wprowadzeniem ubezpieczenia - mówił ekspert. - Jeśli rowerzysta byłby ubezpieczony, nie "musiałby" uciekać. Już dziś rowerzyści mogą ubezpieczać się od następstw nieszczęśliwych wypadków, ale niewielu o tym wie, dlatego ludzie tego nie robią - tłumaczył Mariusz Zmysłowski. 

Czytaj także:

Pomysł z oznakowaniem i ubezpieczaniem rowerzystów ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Dotychczas nie rozwiązano m.in. problemu, jak taką tablicę można byłoby zamontować na rowerze. - Ci, którzy są "za" mówią o odpowiedzialności za swoje postępowanie na drodze, a ci, którzy są "przeciw" tłumaczą, że idąc tą drogą, należałoby oznaczyć także wszystkich pieszych - wyliczał Tomasz Budzik. Jak podkreślał, problemem jest też brak edukacji, na przykład w szkołach, wśród dzieci, które dopiero zaczynają jeździć na rowerze i już teraz mogłyby uczyć się prawidłowych zachowań na drodze.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 05.11.2020

Godzina emisji: 18.16

kd

Czytaj także

Bezpieczne wakacje z Czwórką. Co działo się nad Zegrzem?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 15:00
Po lipcowym weekendzie nad Zegrzem, który Czwórka spędziła na plażach Nieporętu i Wieliszewa - w ten weekend znów wyruszyliśmy w teren, by spotkać się m.in. z ratownikami i porozmawiać o bezpieczeństwie nad wodą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małopolska - kraina dla rowerzystów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 20:25
Polacy przedłużają sobie wakacje, korzystają z ciepłych wrześniowych dni i zdobywają rowerową Małopolskę, gdzie czeka na nich ponad 600 km ścieżek dla rowerów. 
rozwiń zwiń