Platforma "pierwszej pomocy". Aplikacja dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 20:20
Łódzki start-up stworzył aplikację, która łączy potrzebujących pomocy seniorów z osobami, które chcą taką pomoc świadczyć. Jak przekonują twórcy SeniorApp usługa jest bezpieczna i odpowiada na potrzeby współczesnego świata.
Platforma SeniorApp umożliwia potrzebującym łatwo i szybko znaleźć określony rodzaj wsparcia w najbliższej okolicy.
Platforma SeniorApp umożliwia potrzebującym łatwo i szybko znaleźć określony rodzaj wsparcia w najbliższej okolicy. Foto: pikselstock/Shutterstock.com

Nadchodzi "silver tsunami"

Według GUS-u już co czwarty mieszkaniec naszego kraju jest seniorem. Prognozuje się, że do 2050 r. liczba Polaków powyżej 60 roku życia sięgnie 13,7 mln. Z myślą o nich łódzki start-up stworzył platformę "pierwszej pomocy". - Przez wiele lat opiekowałem się mamą, która była przykuta do łóżka i wiem, co to znaczy, kiedy wokół nie ma osób, które mogłyby cię zastąpić w sprawach pomocowych, opiekuńczych, albo wtedy, kiedy trzeba coś szybko załatwić - wspomina CEO aplikacji Igor Marczak. -  Natomiast mama mojego partnera biznesowego i współtwórcy SeniorApp Przemka Mroczka jest osobą na emeryturze, ale ciągle aktywną i pomagającą innym. Połączyliśmy ze sobą te dwa doświadczenia, a wtedy okazało się, że nikt wcześniej nie opracował takiego narzędzia w Polsce, które "parowałoby" te dwa światy. 

Zajęcie dla "gig-workerów"

Platforma umożliwia potrzebującym łatwo i szybko znaleźć określony rodzaj wsparcia w najbliższej okolicy. - Do SeniorApp logujemy się bezpłatnie i podajemy podstawowe dane dotyczące naszej lokalizacji, a następnie wybieramy usługę, która nas interesuje. Wtedy aplikacja wyszukuje dostępnych w pobliżu opieków, a użytkownik może od razu sprawdzić jaką ocenę ma taka osoba w systemie, czy już realizowała tego typu "pomoc" i jaką ma stawkę za godzinę opieki  - wyjaśnia rozmówca Martyny Ogonek. - To było jedno z naszych założeń, żeby osoby  o niskich dochodach mogły "podreperować" sobie budżet. Dlatego opieramy się na modnym ostatnio modelu pracy tzw. gig-work, który zakłada elastyczny czas pracy. 

Posłuchaj
07:15 CZWÓRKA TOP - seniorapp 13.02.2023.mp3 SeniorApp - jak działa aplikacja i kto może z niej korzystać? (TOP/Czwórka) 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W tej chwili użytkownicy mają do wyboru prawie 50 opcji pomocy w różnych konfiguracjach - od robienia zakupów i wyprowadzania psa po sprzątanie mieszkania i mycie okien. - Wszystkie osoby, które świadczą usługi na naszej platformie, są przez nas zweryfikowane, tak żeby seniorzy mogli czuć się bezpiecznie - podkreśla Igor Marczak. - Wiem kim są ci ludzie, znamy ich tożsamość, weryfikujemy ich umiejętności lekarskie,  pielęgniarskie, fizjoterapeutyczne i kosmetyczne, a wszystkie płatności odbywają się tylko i wyłącznie za pośrednictwem aplikacji. Co więcej, wykonawca dostaje swoją zapłatę dopiero w momencie, kiedy potwierdzimy w aplikacji, że usługa została wykonana. Obie strony muszą wzajemnie wystawić sobie ocenę.

Zobacz także:

Kto korzysta z SeniorApp?

Największą popularnością w 2022 roku cieszyły się m.in. mycie okien, prace porządkowe na cmentarzy czy pogotowie komputerowe. Z aplikacji korzysta już niemal 40 tys. użytkowników z 25 największych aglomeracji w naszym kraju. Coraz większa popularnością cieszy się też w mniejszych miejscowościach.   

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi:  Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 13.02.2023

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

TikTok. Nowy sposób na szukanie pracy?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 20:00
Kilka miesięcy temu TikTok poinformował, że pracuje nad nową funkcją dotyczącą ofert pracy. W zakładce TikTokResumes można już znaleźć krótkie filmiki od kandydatów, a pracodawcy mogą przeglądać oferty i kontaktować się z wybranymi osobami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja pomoże urządzić dom i mieszkanie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 08:24
- Wnętrza, które zaprojektujemy mądrze, a jednocześnie użyjemy w nich dobrych materiałów, długo nie wyjdą z mody i z pewnością będą nam się podobały przez lata - mówił Piotr Motrenko ze start-upu, który stworzył aplikację do urządzania wnętrz. 
rozwiń zwiń