Płyta "Snuć miłość". Mickiewicz, Zalewska i psychodelia lat 70.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 10:30
W 2018 roku wygrała konkurs "Wydaj płytę z Będzie Głośno!". Od tego czasu minęło sześć lat, wyszły dwie płyty solowe i dwa concept-albumy. Ten najnowszy - "Mickiewicz/Zalewska. Snuć miłość" - powstał z okazji Roku Romantyzmu Polskiego i właśnie ukazał się na płycie winylowej.
Marta Zalewska w Czwórce
Marta Zalewska w CzwórceFoto: Mateusz Kulik/Czwórka
  • Marta Zalewska jest wokalistką, multiinstrumentalistką, kompozytorką i autorką tekstów.
  • W 2018 roku wygrała konkurs "Wydaj płytę z Będzie Głośno!".
  • Jej najnowszy projekt - "Snuć miłość" - to próba przedstawienia wierszy Adama Mickiewicza w nowym, muzycznym, świecie. 
  • Po roku koncertowania z tym materiałem artystka postanowiła wydać go na winylu.
  • Graliśmy do siebie, a nie pod linijkę. I wreszcie razem zaśpiewaliśmy -  tak o płycie opowiada Marta Zalewska.

Mickiewicz w streamie i na winylu

Marta Zalewska, laureatka konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie głośno!"odwiedziła studio Czwórki w dniu premiery płyty "Mickiewicz/Zalewska. Snuć miłość", która wieńczy ponad rok koncertowania z materiałem stworzonym przez artystkę do wierszy narodowego wieszcza.

- Album ukazał się w streamingu i na winylu. To dwa różnie skrajne brzmienia - mówi Marta Zalewska. - Na krążku jesteśmy jak kapela psychodeliczna z lat 70. W streamingu staraliśmy się uzyskać jak najszerszą i jak najgłębszą rozpiętość częstotliwości. I myślę, że nam się to udało. 

Od koncertu "Ballady i romanse" do płyty "Snuć miłość"

Pierwszym singlem zapowiadającym to wydawnictwo był utwór "Snuć miłość". Tytuł tej kompozycji znalazł się w nazwie projektu, choć początkowo miały to być "Ballady i romanse".

- Najpierw były tylko cztery utwory, które przygotowałam na koncert na Scenie Alternatywnej festiwalu w Opolu w 2022 roku - wspomina artystka. - Wtedy skupiłam się tylko na "Balladach i romansach", ale poczułam apetyt na więcej. Kiedy okazało się, że jest szansa zagrać z tym materiałem pełnowymiarowy koncert, sięgnęłam po inne, mniej znane utwory Mickiewicza. Po raz pierwszy z nowym materiałem wystąpiliśmy na koncercie w Wilnie.

Marta Zalewska - Ballady i romanse w Wilnie | Marta Zalewska

Gościni Czwórki przyznaje, że do prac nad płytą zachęciły ją recenzje, które pojawiły się po tych koncertach. Wiele osób doceniło to, że projekt Zalewska/Mickiewicz różni się od innych "okolicznościowych" przedsięwzięć muzycznych.

- Zawsze lubiłam sięgać po teksty genialne i z innych epok. Rok Romantyzmu Polskiego dał mi szansę, żeby zmierzyć się z Mickiewiczem. Dla mnie, jako dla kompozytorki, zawsze jest to inspirujące wyzwanie.

Marta Zalewska zagrała na żywo w Czwórce! "Nasz zespół urodził się w Czwórce" [ZOBACZ WIDEO]

Marta Zalewska na koncercie w Czwórce - 2023 rok. Marta Zalewska na koncercie w Czwórce - 2023 rok.

"Graliśmy do siebie, a nie pod linijkę"

Mickiewicz/Zalewska to buntownicze ballady i romanse dwudziestokilkuletniego wieszcza w równie buntowniczej wersji dla pokolenia millenialsów. W nagraniu płyty uczestniczyli muzycy, którzy na co dzień występują z artystką na scenie. W dwóch utworach gościnnie pojawił się zespół Zazula.

- Nagrywaliśmy na "setkę", w stu procentach live. Po raz pierwszy w historii naszego zespołu zrobiliśmy to "bez clicka", czyli bez metronomu, który porządkuje i pomaga później przy edycji. To był świadomy zabieg, dzięki któremu płyta brzmi koncertowo, choć jest dopieszczona w studiu - dodaje rozmówczyni Damiana Sikorskiego. - Graliśmy do siebie, a nie pod linijkę. I wreszcie razem zaśpiewaliśmy. Może nie wszyscy, ale większość z nas.  

BĘDZIE GŁOŚNO! - zgłoszenia do programu [FORMULARZ]

Jakie plany na przyszłość ma Marta Zalewska?

Na razie Marta Zalewska nie planuje odpoczynku od muzyki. - W czasie pracy nad "Snuć miłość" pojawiły się kolejne projekty i kolejny album czeka na wydanie. Na pewno chciałabym też powtórzyć to, co wydarzyło się przy Dżamblach, czyli połączyć fantastycznych muzyków sceny jazzowej z fantastycznymi muzykami sceny rockowej - zapowiada artystka.

Posłuchaj
50:22 2024_02_09 20_02_49_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Marta Zalewska o projekcie Mickiewicz/Zalewska i płycie "Snuć miłość" (Będzie głośno!/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Marta Zalewska

Data emisji: 9.02.2024

Godzina emisji: 20.15

kul/kormp

Czytaj także

Ewelina Flinta o piosence "DADA": będzie zrywać parkiet

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 15:40
Ma niesamowity głos, którym wyśpiewała już niejeden hit. Najnowszy singiel Eweliny Flinty zatytułowany jest "DADA". – Utwór powstał na gitarze akustycznej i już w tej wersji było słychać, że wyjdzie z tego rock and roll i że będzie zrywać parkiet – śmieje się artystka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteś piękny" to ukłon w stronę człowieczeństwa. Natalia Grosiak zapowiada solowy album

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 13:58
Warto wsłuchać się w tekst singla "Jesteś piękny", który zapowiada solowy album Natalii Grosiak. Możliwe, że płyta ukaże się już w styczniu 2025 roku, ale artystka chce ją tworzyć niespiesznie i swobodnie. Przy pracy nad albumem wspomaga ją lessman. 
rozwiń zwiń