Weronika Serocka i "Sklejam Słowa". Warsztaty, na których powstają piosenki

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2023 11:04
Jedną z nagród w Czwórkowym konkursie "Wydaj płytę z Będzie głośno!", którego wyniki poznamy 24 listopada, jest udział w warsztatach "Sklejam Słowa", które od lat organizuje Weronika Serocka. Czwórkowy gość podkreśla, że "Sklejam Słowa" to miejsce, w którym powstają piosenki. 
Weronika Serocka, organizatorka warsztatów tekściarskich Sklejam Słowa - fundatorka nagrody w konkursie Wydaj płytę z Będzie Głośno i Damian Sikorski
Weronika Serocka, organizatorka warsztatów tekściarskich "Sklejam Słowa" - fundatorka nagrody w konkursie "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" i Damian Sikorski Foto: Czwórka
  • Jedną z nagród w 6. odsłonie konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!" jest możliwość udziału w warsztatach "Sklejam Słowa" w Ostromecku, których organizatorką jest Weronika Serocka. 
  • To wyjątkowe spotkanie prelegentów, mistrzów słowa, współczesnych poetów z uczestnikami, którego celem jest praca nad pisaniem piosenek. 
  • Termin nadchodzącej odsłony warsztatów "Sklejam Słowa" to 11-16 marca 2024.
  • Weronika Serocka jest nie tylko organizatorką tego wydarzenia, ale także muzykiem. 13 listopada - w Międzynarodowym Dniu Niewidomych - odbędzie się premiera jej piosenki. W Czwórce "Alfabet" wybrzmiał przedpremierowo. 

Za nami etap szóstej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!". Chętni wysłali nam swoje zgłoszenia, a jury przystąpiło do prac. Laureata konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!" poznamy 24 listopada. Główną nagrodą w konkursie jest wydanie płyty cyfrowej z Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia, oraz koncert promujący album na antenie Czwórki w ramach audycji "Będzie głośno!" i w mediach społecznościowych. Zwycięzca otrzyma też możliwość udziału w Ogólnopolskich Warsztatach Pisania Tekstów Piosenek "Sklejam Słowa". Sponsorem nagrody w konkursie jest Weronika Serocka, autorka i organizatorka warsztatów "Sklejam Słowa". 

Weronika Serocka i "Sklejam Słowa". Jak powstały te warsztaty?

- Bohaterami i bohaterkami warsztatów "Sklejam Słowa" są wszystkie osoby, które do nas przyjeżdżają i mają odwagę, by pokazać swoje teksty naszej kadrze, a także innym uczestnikom - mówi Weronika Serocka. - Tworząc te warsztaty myślałam o sobie, sama chciałam z tego korzystać. Teraz jednak za każdym razem na warsztatach jestem w pracy i nie wyciągam z nich tyle, ile bym chciała - dodaje ze śmiechem. 


Posłuchaj
53:15 2023_11_10 20_02_36_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Weronika Serocka opowiada o warsztatach tekściarskich "Sklejam Słowa" (Będzie głośno/Czwórka)

 

"Sklejam Słowa" - siła prelegentów i uczestników

Prelegentami w Ostromecku, gdzie odbywa się wydarzenie, są ludzie, których bez skrupułów możemy nazwać współczesnymi poetami. W minionych edycjach byli to:

- Za nami już cztery edycje "Sklejam Słowa", ale ostatnio zdałam sobie sprawę, że to nie są już tylko warsztaty tekściarskie - ocenia gość Damiana Sikorskiego. - Przed pierwszą edycją, na potrzeby szerzenia świadomości o tym wydarzeniu, napisałam, że są to ogólnopolskie warsztaty pisania tekstów piosenek, ale dziś to nie tylko to:

  • za nami już dwa koncerty, w których udział wzięli zarówno prelegenci jak i uczestnicy,
  • nagrania debiutanckich utworów, czego dokonało kilku uczestników. 

Damian Sikorski, który przyglądał się dziennikarskim okiem ostatniej odsłonie warsztatów, podkreśla, że panuje tam wyjątkowa atmosfera. Zwraca uwagę, że "Sklejam Słowa" to miejsce, w którym powstają piosenki. Z dużym sentymentem warsztaty wspominają także prelegenci minionych odsłon wydarzenia. 

- Na początku na warsztaty zapraszałam specjalistów, o których marzyłam. Dalej to robię, ale biorę też pod uwagę głosy moich uczestników i uczestniczek. Ich zdanie jest dla mnie niezwykle cenne - podkreśla Weronika Serocka. - Każdy z prelegentów ma inny sposób pracy, inny styl pisania tekstów, technikę. Radek Łukasiewicz i Michał Wiraszko podchodzą podobnie do pisania - skupiają się na słuchaniu utworów uczestników. Bisz ma dużo patentów i ćwiczeń na abstrakcyjne myślenie - proponuje dokańczanie zdań, albo wykorzystuje karty do gry Dixit. 

Kolejna odsłona warsztatów w Ostromecku odbędzie się w dniach 11-16 marca 2024. - Zapisy ruszą, gdy będę miała potwierdzenie od wszystkich prelegentów i gdy Konrad Słoka przygotuje mi grafikę - mówi gość Damiana Sikorskiego. - Mogę zdradzić, że wśród gości powtórzą się dwie osoby, a może więcej. 

Weronika Serocka i "Alfabet"

Weronika Serocka jest nie tylko organizatorką warsztatów "Sklejam słowa", a też muzykiem, pianistką. Już 13 listopada premierę ma jej singiel "Alfabet". - Minęło trochę czasu od nagrania tej piosenki, to była piękna przygoda, wzruszam się na myśl o niej - przyznaje. - Data premiery nie jest wybrana przypadkowo - 13 listopada to Międzynarodowy Dzień Niewidomych, a ta piosenka to opowieść o tym, jak osoba niewidoma przeprowadza widzącą przez swój świat. Inspiracją do stworzenia tej piosenki była Daria Barszczyk, która ze mną występuje w teledysku. Ta relacja i ta historia są dla mnie ważne - podkreśla. 

"Alfabet" Weroniki Serockiej przedpremierowo wybrzmiał w audycji "Będzie głośno" - posłuchajcie go w podcaście. 


***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Weronika Serocka (organizatorka warsztatów tekściarskich "Sklejam Słowa" - fundatorka nagrody w konkursie "Wydaj płytę z Będzie Głośno!")

Data emisji: 10.11.2023

Godzina emisji: 20.16

pj/kc

Czytaj także

Marta Zalewska: konkurs Czwórki rozwinął moje skrzydła

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 09:00
Kiedy zgłaszała się do konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" miała wielką nadzieję, że ludzie będą chcieli jej słuchać. Dziś Marta Zalewska nie tylko gra koncerty w Polsce i zagranicą, ale jest także szefową muzyczną warszawskiego Teatru Rampa oraz autorką audycji muzycznej w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sara Kordowska to zespół. Nowy album to "Matki wynalazku"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2023 12:18
Sara Kordowska cztery lata temu została laureatką konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno". Już wtedy, podczas premierowego koncertu, podkreśliła, że Sara Kordowska to zespół. Dziś powraca z drugim albumem - "Matki wynalazku". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wydaj płytę z Będzie głośno!" Czas pracy jury - czekamy na zwycięzcę!

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023 00:01
Zakończyliśmy pierwszy etap szóstej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!". Wszystkie wasze zgłoszenia są już u nas. Do pracy zabiera się nasze jury. Laureata konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!" poznamy 24 listopada. 
rozwiń zwiń