13 niezwykłych. Historia z kobiecym licem

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 17:13
- Szkoda, że w szkołach nie mówi się o Reginie Salomei Pilsztyn - mówi Joanna Puchalska, autorka książki "Polki, które zadziwiły świat". - Jej życie to temat na film przygodowy, który można by sprzedać nawet za granicę - dodaje.
Audio
  • Joanna Puchalska opowiada o bohaterkach swojej książki "Polki, które zadziwiły świat" (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Halina Konopacka - lekkoatletka, dyskobolka i pierwsza polska złota medalistka olimpijska. Gdynia, 1958
Halina Konopacka - lekkoatletka, dyskobolka i pierwsza polska złota medalistka olimpijska. Gdynia, 1958Foto: PAP/Janusz Uklejewski

- Regina Salomea Pilsztyn to pierwsza polska lekarka, pierwsza polska bizneswoman żyjąca w czasach saskich - mówi gość Czwórki. - Jako czternastolatkę wydano ją za maż za lekarza, z którym wyjechała do Stambułu. Tam, od męża, nauczyła się sztuki lekarskiej i w wieku 17 lat kazała nazywać się doktorką i okulistką - opowiada. - Gdy mąż zostawił ją samą z dzieckiem również sobie poradziła znakomicie, odnosiła spektakularne sukcesy, leczyła podróżując prywatną karetą, po całej Europie - dodaje.

Młodziutka lekarka to nie jedyna bohaterka, która zaimponowała Joannie Puchalskiej. Autorka zwraca szczególna uwagę na Halinę Konopacką, znaną polską dyskobolkę, medalistkę olimpijską, ale także poetkę, kobietę bardzo pracowitą.

"Polki, które zadziwiły świat" to obraz niezwykłych bohaterek, jest tam i kurierka AK, ale też śpiewaczka-pilot czy ta, która wprowadziła kobiety w męski świat chemii i fizyki.

***

Tytuł audycji: "Zaklinacze czasu"

Prowadzi: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Joanna Puchalska (pisarka, autorka książki "Polki, które zadziwiły świat")

Data emisji: 3.12.2016

Godzina emisji: 14.16

pj/mz


Czytaj także

Husaria. "Skrzydlaci rycerze do zadań specjalnych"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 10:00
Husaria przez dwa wieki dawała polskiemu wojsku przewagę w bitwach, stając się militarnym fenomenem. - Była to zbrojna kawaleria walcząca z tarczami i kopią. Długość kopii dochodziła do 6 metrów i to właśnie wyróżniało tę formację na tle innych, istniejących wówczas wojsk - wyjaśnia Maciej Zaremba, dziennikarz portalu historycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bar mleczny. "Kultowa placówka zbiorowego żywienia"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2016 09:40
Historia tych miejsc sięga XIX wieku, ale prawdziwe oblężenie przeżywały w okresie PRL. Jak powstały, co serwowały i kto stołował się w barach mlecznych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzywojnie. Rewolucja w branży "beauty"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 18:00
- Gama kosmetyków w międzywojniu nie była tak szeroka jak dziś, ale Polki miały w czym wybierać. Wiodącą marką był "Śnieg Tatrzański" oferujący kremy pielęgnacyjne, szampony i pudry. W użyciu były także farby do włosów oraz... środki do depilacji - mówi Katarzyna Pytkowska, rektor Wyższej Szkoły Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia.
rozwiń zwiń