Wikingowie. "Kolonizatorzy i wytrawni gracze"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 16:30
Okrutni i zachłanni brodacze z Północy coraz śmielej wkraczają do popkultury. - Dla Arabów byli dzielnymi wojownikami, w świadectwach europejskich mnichów są dzikusami. Nie da się jednak nie docenić ich wpływu na rozwój Europy - przekonuje prof. Władysław Duczko.
Audio
  • Prof. Władysław Duczko opowiada o wikingach i świecie wczesnośredniowiecznych Skandynawów (PR, 14.01.2017)
W 2012 roku w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy odbył się piknik historyczny Od Troi po Bałtyk. Świat wikingów
W 2012 roku w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy odbył się piknik historyczny "Od Troi po Bałtyk. Świat wikingów" Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Czytaj także
harem 1200.jpg
Harem - centrum zarządzania wszechświatem

Epoka wikingów trwała aż cztery stulecia, od początku VIII do końca XI wieku. Najeźdźcy z Północy rabowali i kolonizowali kraje chrześcijańskiego Zachodu oraz wieloetnicznego Wschodu i wierzyli, że powodzenie zapewnia im nadnaturalna moc zesłana przez bogów. - Wikingowie, kiedy nie zdobywali, to grali. Wzorem germańskiego władcy plemienia Herulów - z bogami o zwycięstwo - wyjaśnia gość Czwórki. 

W jaki sposób wikingowie odkryli Amerykę, jaką rolę w ich świecie odgrywały kobiety oraz czym dla ówczesnej Europy były emporia handlowe - o tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Zaklinacze czasu"

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: prof. Władysław Duczko (autor książki "Moce wikingów. Świat wczesnośredniowiecznych Skandynawów")

Data emisji: 14.01.2017

Godzina emisji: 14.15

kul/jp


Czytaj także

Arkadiusz Stempin i historia jakiej nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 18:35
Autor książki "Sojusznicy. Od Fryderyka i Katarzyny Wielkiej do Merkel i Putina" śledzi rywalizacje dynastii, tajne układy, przyjaźnie i animozje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń