Marcin Luter. Kim był ojciec reformacji?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 15:50
W 1517 roku na drzwiach katedry w Wittenberdze zaprezentował 95 tez potępiających praktykę sprzedaży odpustów. - Marcin Luter odkrył, że odpowiedzią na pytanie "jak mogę być zbawiony" jest osoba Jezusa Chrystusa, który darmo daje zbawienie - wyjaśnia dr Jerzy Sojka.
Audio
  • Marcin Luter - książę heretyków czy prawdziwy ideał? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Marcin Luter przybija na krakowskim Rynku tezy potępiające praktykę sprzedaży odpustów. Inscenizację przygotowali członkowie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w rocznicę śmierci Marcina Lutra oraz z okazji 500-lecia reformacji
Marcin Luter przybija na krakowskim Rynku tezy potępiające praktykę sprzedaży odpustów. Inscenizację przygotowali członkowie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w rocznicę śmierci Marcina Lutra oraz z okazji 500-lecia reformacji Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Ojciec widział dla niego karierę prawnika, ale Luter na wydział prawa nie dotarł. - Postanowił poszukać religijnego ukojenia w zakonie augustianów. Tam trafił na bardzo mądrego mentora, który szybko dostrzegł jego talent i zrobił z niego teologa - opowiada gość Czwórki.


Czytaj także
ogniem i mieczem 1200 papa.jpg
"Po wąsach ich poznacie". O Polsce sarmackiej

W ten sposób Marcin Luter trafił na uniwersytet w Wittenbergii, gdzie wykładał Pismo Święte. - To, co wydarzyło się w 1517 roku, to nie był przełomowy ruch, czy happening Lutra tylko normalna procedura, którą należało przeprowadzić jeśli wykładowca poczuł, że w jakimś obszarze działania Kościoła coś jest nie tak - tłumaczy ekspert. - W ciągu trzech miesięcy tezy Lutra były znane w całej Rzeszy i szybko dotarły do administracji papieskiej w Rzymie - dodaje.

Jak zareagował papież? W jaki sposób luteranizm wpłynął na rozwój filozofii i nauk humanistycznych w późniejszych wiekach? Co teologia Marcina Lutra wniosła do myśli chrześcijańskiej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Jerzy Sojka (Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie)

Data emisji: 14.10.2017

Godzina emisji: 14.06

kul/kh

Czytaj także

Percepcja bez granic. Czy jest możliwa do osiągnięcia?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 20:38
Jak poznajemy otaczający nas świat i czy jest właśnie taki, jakim go widzimy? - Percepcja to rozumienie, uprzytomnienie i odbieranie świata na pewnym poziomie. Percepując widzimy własności przedmiotów i relacje między nimi w czasie i przestrzeni. To bardzo bogata siatka - mówił prof. Robert Piłat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Camino Primitivo, czyli do Santiago bez tłoku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 14:18
W ubiegłym roku na niemal 300 tys. pielgrzymów wędrujących do Santiago de Compostela, szlakiem Camino Primitivo, czyli tzw. Drogą Pierwotną, przeszło tylko ok 4,5 proc. Wród tych osób była Małgorzata Smolińska, która o swojej przygodzie opowiedziała w Czwórce.
rozwiń zwiń