Jerzy Popiełuszko. "Ksiądz, który nie chciał się skleszyć"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 16:11
Ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan warszawskiej Solidarności w stanie wojennym szybko stał się celem SB. Mija własnie 34. rocznica pogrzebu duszpasterza.  
Audio
  • Życie i dorobek ks. Jerzego Popiełuszki - rozmowa z dr Mileną Kindziuk (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Ksiądz Jerzy Popiełuszko
Ksiądz Jerzy PopiełuszkoFoto: PAP/Grzegorz Rogiński

Już w wojsku przeszedł pierwsze próby wiary i był za nią prześladowany. Gdy nie chciał zdjąć medalika, kazano mu stać godzinę boso na śniegu, musiał tarzać się masce gazowej po podłodze, choć miał astmę. Wielu jego kolegów z tego okresu mówiło mi, że tylko dzięki jego niezłomności przetrwali wojsko. Ale odchorował to dr M. Kindziuk

- Prywatnie Jerzy Popiełuszko bardzo lubił ludzi. Już jako młody człowiek chodził czasem do sąsiadki - samotnej staruszki, by spędzać z nią czas. Zabierał na wycieczki całe rodziny i zagadywał wiernych, którzy przychodzili na msze. Umiał nawiązywać więzi - opowiadała dr Milena Kindziuk.

Jako duszpasterz co miesiąc po wprowadzeniu stanu wojennego, w kościele Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, odprawiał mszę za Ojczyznę. Między innymi dlatego prowadzono przeciwko niemu działania operacyjne - podrzucano ulotki do mieszkania, rozpowszechniano nieprawdziwe informacje na jego temat, wywierano nacisk na episkopat, żeby przeniósł księdza Jerzego na parafię poza Warszawę. 

"Klecha" to według Popiełuszki był ksiądz, który mieszka na plebanii, zamknięty w czterech ścianach i nie wychodzi do ludzi, nie ma w sobie miłości do nich. On za wszelą cenę nie chciał taki być dr M. Kindziuk

19 października 1984 roku Jerzy Popiełuszko, podczas powrotu z Bydgoszczy został uprowadzony przez funkcjonariuszy SB i w sposób okrutny zamordowany. 31 października odnaleziono jego ciało. Uroczystości pogrzebowe, które odbyły się 3 listopada, zgromadziły wiele tysięcy osób i przerodziły się w narodową manifestację.


Okładka książki Okładka książki

Jak naprawdę na imię miał ksiądz Jerzy i jak mówiono na niego w dzieciństwie? Co ks. Popiełuszko napisał w podaniu o przyjęcie do seminarium duchownego i dlaczego na początku nie chciał przyznać się do swojego powołania? Kto spotykał się u ks. Popiełuszki w mieszkaniu i co tam robiono? I co było bezpośrednią przyczyną zatrzymania ks. Jerzego Popiełuszki? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej, Jakub Jamrozek

Data emisji: 28.10.2018

Godzina emisji: 14.41

kd/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Objawienia w Fatimie. Co wydarzyło się 100 lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 16:50
13 maja 1917 roku w Fatimie trójce dzieci ukazała się Matka Boska. Przekazała Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi orędzie znane jako "tajemnice fatimskie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Moskwa: Karol Wojtyła mógł zostać papieżem dużo wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 15:28
- Głosy, że mógłby on zostać papieżem pojawiały się dużo wcześniej. Gdyby Karol Wojtyła był Włochem z pewnością tak by się stało, podziwiano jego charyzmę i wiedzę - mówił Jacek Moskwa w Czwórce. Ale nikomu nie mieściło się wówczas w głowie, że stanowisko to mógłby objąć nie-Włoch.
rozwiń zwiń