X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kto robił Wazom czarny PR?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 16:52
W grudniu 1586 roku umiera Stefan Batory. Osiem miesięcy później na polskim tronie zasiada Zygmunt III Waza, którego panowanie rozpoczyna ponad osiemdziesięcioletni okres rządów władców ze szwedzkiej dynastii Wazów. 
Audio
  • Marketing polityczny srebrnego wieku. Jak rządzili Wazowie? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ tomertu

kat 1200.jpg
Zawód - kat. Postać z pogranicza

Czy Zygmunt III, Jan Kazimierz i Władysław IV dobrze czuli się w Rzeczypospolitej i porzucili nadzieje na powrót na tron szwedzki? Jaki wpływ miały ich decyzje na polską politykę XVII wieku? Co, poza przenosinami stolicy z Krakowa do Warszawy, zawdzięczamy Wazom?

- Wazowie uznawali się za Jagiellonów. Ich herb i dom uznawany był za jagielloński. Władysław IV w oficjalnych panegirykach wydawanych np. we Włoszech określany był, jako Władysław IV Jagiellone. Również ze względów propagandowych starali się unikać rodowodu szwedzkiego. Określenie "Wazowie" rozpowszechniło się tak naprawdę dopiero w historiografii XIX-wiecznej - wyjaśniali goście Czwórki. 

Kto robił Wazom czarny PR? Jakimi władcami byli Wazowie? Jak wyglądał marketing polityczny w "srebrnym wieku"? Który z władców tej dynastii stworzył indywidualną markę? Z okazji Roku Wazowskiego, o tej dynastii polskich władców rozmawialiśmy z Jackiem Żukowskim i Zbigniewem Hundertem z Zamku Królewskiego w Warszawie. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Jacek Żukowski (historyk sztuki), dr Zbigniew Hundert (historyk) z Zamku Królewskiego w Warszawie

Data emisji: 23.03.2019

Godzina emisji: 14.14

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Ludwik Mękarski i tramwaj na powietrze

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 16:40
Trochę Polak, trochę Francuz, w stu procentach wynalazca. Inżynier i konstruktor Ludwik Mękarski wymyślił silnik pneumatyczny do napędu tramwajów i zadbał o zdrowie mieszkańców Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mróz, Arciszewski i Kiecel - jak Polacy zmieniali Dziki Zachód?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 15:47
Pogoń za marzeniami, walka o terytoria, poszukiwanie swojego miejsca – tak skrótowo można opisać historię zdobywania Dzikiego Zachodu przez pierwszych osadników. Byli wśród nich przybysze ze Starego Kontynentu - Irlandczycy, Francuzi, Niemcy, ale też Polacy.  
rozwiń zwiń