Insurekcja Kościuszkowska. Wszystko zaczęło się w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 17:50
24 marca 1794 roku w Krakowie rozpoczęło się Powstanie Kościuszkowskie. - Na rynku odczytano akt insurekcji i zainicjowano jeden z ważniejszych zrywów narodowowyzwoleńczych - opowiada dr Leszek Marek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej. 
Audio
  • O przebiegu i skutkach Insurekcji Kościuszkowskiej opowiada dr Leszek Marek Krześniak (Zaklinacze czasu/Czwórka)
24 marca - po odprawie oficerów garnizonu krakowskiego - Tadeusz Kościuszko wraz z Józefem Wodzickim udali się na mszę do kościoła kapucynów, po wysłuchaniu której w domku loretańskim złożyli u stóp ołtarza szable, które zostały poświęcone przez gwardiana
24 marca - po odprawie oficerów garnizonu krakowskiego - Tadeusz Kościuszko wraz z Józefem Wodzickim udali się na mszę do kościoła kapucynów, po wysłuchaniu której w domku loretańskim złożyli u stóp ołtarza szable, które zostały poświęcone przez gwardianaFoto: PublicDomainPictures/Pixabay.com

Czytaj także
shutterstock poznań 1200.jpg
Poznań - miasto z tradycjami do robienia udanych powstań

Przywódcą powstania został bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i uczestnik batalii w obronie Konstytucji 3 Maja - Tadeusz Kościuszko. - Wielką sławę przyniosła mu także bitwa pod Dubienką, z której co prawda Kościuszko musiał się ostatecznie wycofać, ale zdążył udowodnić, jakim jest zdolnym wodzem - mówi gość Czwórki.  

dr Leszek Marek Krześniak opowiada także o wpływie poglądów społecznych Kościuszki na przebieg zrywu oraz o najważniejszych punktach i skutkach Insurekcji.

Czytaj także
Historia 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci. Kim byli ci, o których nie mówiło się głośno?

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Leszek Marek Krześniak (internista i prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej)

Data emisji: 30.03.2019

Godzina emisji: 14.14

kul

Czytaj także

Krzyżacy. "Dobrze funkcjonująca korporacja"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 16:30
- Rutyna Krzyżaka była nudna. Wstawał o 4 rano, przd śniadaniem uczestniczył w dwóch mszach. Po posiłku zajmował się obowiązkami - pracował w stajni, w warsztacie, a jesly był zmyślny to w kancelarii - opowiada historyk Marcin Sałański.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac Kultury i Nauki. "To Polska w pigułce"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 17:40
63 lata temu - 21 lipca - oddano do użytku Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. - Z upływem lat rysy budynku stały się bardziej amerykańskie. Od strony zachodniej wygląda jak wieżowiec art deco z Chicago - ocenia Beata Chomątowska, autorka książki "Pałac. Biografia intymna".
rozwiń zwiń