Czytaj od deski do deski. Dzięki Janowi Gutenbergowi

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 16:00
Jan Gutenberg wynalazł pierwszą prasę drukarską i założył pierwsze na świecie wydawnictwo. Jego wynalazek zrewolucjonizował średniowieczną Europę i był milowym krokiem w rozwoju kultury i wielu innych dziedzin
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PhotographerRomanButym

Janek Gęsiemięso z Moguncji

Gutenberg naprawdę nazywał się Gensfleisch, co w tłumaczeniu na język polski oznacza "gęsie mięso", natomiast mieszkał w domu Hof zum Gutenberg w Moguncji i stąd wzięło jego nazwisko, które przeszło do historii - opowiada prof. Zdzisław Pietrzyk z Uniwesytetu Jagiellońskiego. - O samym Gutengergu wiemy niewiele, bo zachowało się tylko 30 wzmianek źródłowych o jego działalności. To bardzo mało, jeśli przyjąć, że mówimy o człowieku, którzy przyczynił się do rewolucji kulturalno-oświatowej.

Posłuchaj
08:48 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - gutenberg 08.05.2021.mp3 O zadłużonym złotniku, który jako pierwszy upowszechnił czytelnictwo opowiada prof. Zdzisław Pietrzyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

Sukses ma wielu wierzycieli

Ten doboczyńca ludzkości - jak określa go gość Czwórki - miał ciężkie życie i chyba sam nie był łatwym człowiekiem. - Te wzmianki, które mamy do dziś, dotyczą głównie spraw sądąwych i procesów wytaczanych Gutenbergowi - opowiada. - Na swój wynalazek zadłużył się bowiem tak bardzo, że sprawa trafiła do sądu i ostatecznie musiał się on podzielić sukcesem z wierzycielami - wyjaśnia prof. Pietrzyk.

Posłuchaj także:

Wynalazek Gutenberga ma związek z rozwojem uniwersytetów i popytem na podręczniki. - Rozwój nauki rozpoczął się już w XIV wieku, ale szybko okazało się, że ówczesny sposób powielania rękopisów jest mało wydolny. Na początku XV wieku - kiedy w Europie Zachodniej papier wszedł do powszechnego użytku, zaczęto robić książki kserograficzne. Nadal jednak było to bardzo drogie - przyznaje rozmówca Ani Hardej. - Gutenberg jako grawer, posiadał umiejętności obróbki metalu. W 1438 roku związał spółkę, z pożyczonych pieniędzy zamówił u stolarza prasę i formy do grawerowania. Rok 1440 - zdaniem historyków - uznawany jest za datę wynalazku Gutenberga - dodaje.

Pomniki Historii odc. 41 - Pelplin / Narodowy Instytut Dziedzictwa / TV NID

Posłuchaj
04:48 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - czcionka 08.05.2021.mp3 Biblia Gutenberga w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie (Zaklinacze czasu/Czwórka)

Biblia "od deski do deski"

Jedyny w Polsce egzemplarz arcydzieła typografii, czyli Biblii Gutenberga znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. - To ponad 600 kart podzielonych na dwa tomy - mówi Wincenty Pytlik, konserwator diecezjalny z Muzeum w Pelplinie. - Jest to kompletne wydanie Pisma Świętego wydrukowane w latach 1452-1455 w Moguncji przez Jana Gutenberga, który był również jej wydawcą. Biblia oprawiona jest w oprawione skórą deski i stąd właśnie wzięło się powiedzenie "przeczytać coś od deski do deski". 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Goście: prof. Zdzisław Pietrzyk (Instytut Studiów Informacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego), ks. Wincenty Pytlik (konserwator diecezjalny z Muzeum w Pelplinie)

Data emisji: 08.05.2021

Godzina emisji: 14.05

kul

Czytaj także

Krzyżacy. "Dobrze funkcjonująca korporacja"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 16:30
- Rutyna Krzyżaka była nudna. Wstawał o 4 rano, przd śniadaniem uczestniczył w dwóch mszach. Po posiłku zajmował się obowiązkami - pracował w stajni, w warsztacie, a jesly był zmyślny to w kancelarii - opowiada historyk Marcin Sałański.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohater współczesnych opowiadań powinien być ludzki

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 12:04
Siadając do pisania opowiadania warto, poza tematem, wybrać też bohatera. - Nie musimy go lubić, ale warto byśmy go rozumieli - mówi Magdalena Wleklik, scenarzystka i reżyserka. 
rozwiń zwiń