Biskupin - osada z epoki brązu. "To miejsce wyjątkowe w skali Europy"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 08:45
Biskupin to najstarsza odkryta osada na terenie Polski. - Wyjątkowość Biskupina polega na tym, że jego gród zachował się do naszych czasów w bardzo dobrym stanie - mówił Szymon Nowaczyk z tamtejszego muzeum. 
Osada w Biskupinie
Osada w BiskupinieFoto: shutterstock/Cezary Wojtkowski

egipt hieroglify 1200 free.jpg
Hieroglify - święte znaki starożytnych Egipcjan. Co o nich wiemy?

Nowożytna historia Biskupina zaczęła się w roku 1933, kiedy na skutek prac melioracyjnych poziom wody w Jeziorze Biskupińskim obniżył się i ukazały się fragmenty dawnej osady. O znajdowanych w jej okolicach zabytkowych przedmiotach dzieci zawiadomiły swojego nauczyciela, który dotarł do poznańskich archeologów. Tak zaczęły się prace wykopaliskowe w rejonie dawnej osady. Dzisiaj, w tym miejscu, jest zrekonstruowana wioska. 

Posłuchaj
17:42 czwórka biskupin 2021_10_09-14-16-36.mp3 Jak wyglądało życie naszych przodków w Biskupinie? (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

Biskupin to wioska, która znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Najpierw turystów witają szałasy łowców - zbieraczy ze środkowej epoki kamienia, sprzed 8-9 tys. lat. - Były to czasy, kiedy ludzie nie znali rolnictwa, nie uprawiali roślin i hodowali zwierząt. Żyli z lasu i tego, co upolowali, zbierali dzikie rośliny, dużą rolę w ich życiu odgrywało poławianie ryb, osiedlali się nad rzekami i jeziorami, których było więcej niż obecnie, a ryby stanowiły potężną część diety - opowiadał Szymon Nowaczyk. 

Zdjęcie ilustracyjne Biskupin/Shutterstock.com

Długi dom, jeden z zabytków w Biskupinie, znajdujący się na wejściu do osady, stanowił schronienie dla ok. 40 osób. - To zrekonstruowana osada pierwszych rolników, sprzed ok 6 tys. lat. Słowo "rodzina" nie pasuje, to był bardziej klan, ród. Pokrewieństwo wywodzono z linii matki - opowiadał Szymon Nowaczyk. - Spano na łożach, które moszczono ze słomy, gałęzi, trawy. Mamy tu przeróżne sprzęty, naczynia, które lepili mieszkańcy. W przestrzeni przy wejściu odbywało się codzienne życie, częściowo przygotowywano tu żywność, choć nawet zimą nie palono ognisk wewnątrz domów.

Czytaj także:

W domu były też "magazyny", pomieszczenia do przechowywania żywności. - Przestrzeń była tu zagospodarowana, stały kosze, suszyły się zioła - opowiadał. Uprawiano wówczas proso, lniankę, len, bób celtycki, kilka gatunków pszenicy, m.in. orkisz. Wodę czerpano z "magicznego" źródełka. - To miejsce, w którym spod ziemi wypływa woda. Jak się przypuszcza woda ta wypływa od 6 tysięcy lat. Wówczas chciano prawdopodobnie pozyskać glinę, która służyła do wylepiania ścian domów, czy ceramiki. Natrafiono jednak na żyłę wodną - opowiadał nasz przewodnik. - To miejsce uważane było za święte, o czym świadczą znalezione różnego rodzaju cenne przedmioty, które mogły stanowić dary - opowiadał  ekspert. 

Czytaj także:

W centrum Biskupina znajduje się rekonstrukcja osady obronnej sprzed ok 2,7 tys. lat. Na terenie osady znajdowało się ok. 106 domostw, o wymiarach przeciętnie ok. 8 × 10 m, usytuowanych rzędowo wzdłuż moszczonych drewnem 11 ulic, o szerokości ok. 2,5 m każda. - Zabudowa osady składała się z 12, a potem 13 rzędów chat - podkreślał Szymon Nowaczyk. - Jest to zabudowa szeregowa. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Data emisji: 09.10.2021

Godzina emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Moda a wojna. Czy strój i elegancja miały wtedy znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 18:15
W międzywojniu mówiono o Warszawie "Paryż północy", a mieszkanki stolicy uchodziły za znawczynie dobrego stylu. Kiedy wybuchła wojna, wszystko się zmieniło, ale młode dziewczyny nie straciły zainteresowania modą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lew Lechistanu. Król Jan III Sobieski skazany na sukces?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 15:10
Po II bitwie pod Chocimiem Turcy obwołali go Lwem Lechistanu, po odsieczy wiedeńskiej Europa nazwała go Obrońcą Wiary. Jakim królem był Jan III Sobieski?
rozwiń zwiń