Objawienia w Fatimie. Co wydarzyło się 100 lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 16:50
13 maja 1917 roku w Fatimie trójce dzieci ukazała się Matka Boska. Przekazała Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi orędzie znane jako "tajemnice fatimskie".
Audio
  • Przemysław Goławski o tym, jak wyglądały obchody setnej rocznicy objawień fatimskich (Zaklinacze czasu/Czwórka)
  • Dr Monika Waluś, teolog i członkini Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, opowiada o tajemnicach fatimskich (Zaklinacze czasu/Czwórka)
W Fatimie,  w miejscu, gdzie 13 maja 1917 troje pastuszków doznało objawienia, dziś stoi Bazylika Matki Boskiej Różańcowej
W Fatimie, w miejscu, gdzie 13 maja 1917 troje pastuszków doznało objawienia, dziś stoi Bazylika Matki Boskiej RóżańcowejFoto: GoneWithTheWind/Shutterstock.com

dr Monika Waluś Całą sławę Fatimie zapewnili ci, którzy na początku byli przekonani, że objawienia są jedynie wytworem wyobraźni dzieci. Znaczącą rolę odegrał w tym m.in. burmistrz, który nawet porwał Łucję, Hiacyntę oraz Franciszka i zamknął ich w areszcie  

Stało się to, gdy Portugalia walczyła z kryzysem i ze zmianą ustroju - z monarchii na republikę. - Hasło tych przemian brzmiało "Król umarł, Bóg umarł". Zaczęły się napady na księży. Kilkudziesięciu zamordowano, innych pobito. Demolowano kościoły, wprowadzono zakaz chodzenia w sutannach i habitach po ulicach - wspomina gość audycji i tłumaczy, dlaczego objawienia fatimskie nie były na rękę ani nowej władzy, ani samym księżom. 

W sumie w Fatimie miało miejsce sześć objawień, których doznały dzieci - 10-letnia Łucja dos Santos, 7-letnia Hiacynta Marto i jej brat - 9-letni Franciszek Marto. - Na początku postanowili nikomu nic nie mówić, ale najmłodsza Hiacynta, nie wytrzymała i zwierzyła się mamie, że widziała Matkę Bożą. Wkrótce o wydarzeniu, które miało olbrzymi wpływ na historię chrześcijan, mówili już wszyscy w Portugalii - wspomina dr Waluś.

Jakie przesłanie kryją tajemnice fatimskie? Co znalazło się w relacjach naocznych świadków i na czym polegało śledztwo księdza Manuel Formigao? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

W audycji prezentujemy także relację Przemysława Goławskiego z obchodów stulecia objawień w Portugalii.

Zobacz także Objawienia Fatimskie - serwis specjalny <<<

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: dr Monika Waluś (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 13.05.2017

Godzina emisji: 14.20

kul/mk

Czytaj także

Hipsterkatoliczka: Trzech Króli to bardzo radosne święto

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 17:09
- Pamiętajmy, że podróż Trzech Mędrców, którzy podzielili się darami z Maryją, Józefem i Dzieciątkiem, wiązała się z bardzo dużym ryzykiem. Udało im się dotrzeć do celu, co świętujemy 6 stycznia - mówiła w Czwórce Jola Szymańska, autorka bloga "Hipsterkatoliczka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wampiry, strzygi - słowiańskie sposoby na nieśmiertelność?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 10:57
- Panteon wierzeń słowiańskich był ogromny. Oprócz wampirów mamy strzygi, upiory, mamuny, wilkołaki czy topielce. Zasiedlały cały feudalny obraz piekła, do którego wtłoczono je zresztą w późniejszych czasach chrześcijańskich - mówił antropolog dr Maurycy Stanaszek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lednica 2017 - relacje w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 13:44
"Idź i kochaj", pod takim hasłem 3 czerwca odbyło się coroczne spotkanie młodych na Polach Lednickich. Pielgrzymi z całej Polski i ze świata spotkali się już po raz 21.
rozwiń zwiń