Pierwszy mundial w historii. Prztyczek dla Anglików i prezent dla Urugwaju

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 11:30
13 lipca 1930 roku w Montevideo rozpoczęły się pierwsze Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. - Żeby dotrzeć na turniej piłkarze z Europy odbyli trwającą dwa miesiące podróż drogą morską - opowiada dziennikarz Mateusz Fusiarz.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Sergey Nivens/Shutterstock.com

Mundial w prezencie

Skąd zatem decyzja, żeby pierwsze rozgrywki zorganizować w małym państwie z Ameryki Południowej? - Urugwaj obchodził wtedy stulecie odzyskania niepodległości, więc turniej miał być w pewnym sensie prezentem dla tego kraju. Dodatkowo FIFA chciała dać prztyczka w nos Anglii, która uważała się za ojczyznę współczesnej piłki i jako najlepsza drużyna, nie widziała sensu w organizacji takiej imprezy - wyjaśnia gość Czwórki. 

Posłuchaj
11:27 [CZWORKA]Zaklinacze czasu 11 lipiec 2020 mundial.mp3 Historia mundialu - pierwsze mistrzostwa w Urugwaju (Zaklinacze czasu/Czwórka)

Ze Starego Kontynentu na mistrzostwa przybyły reprezentacje Francji, Belgii i Jugosławii. Oprócz nich na turnieju zagrały drużyny z USA, Paragwaju, Brazylii, Boliwii, Meksyku, Argentyny i Urugwaju. - Pierwszą bramkę na pierwszym mundialu strzelił Francuz Lucien Laurent i właściwie to jedyne tak znaczące osiągnięcie w dorobku tego piłkarza - opowiada dziennikarz.

Posłuchaj także:

Przed finałem spór o piłkę

Pierwszym mistrzem świata został Urugwaj, który w finale pokonał Argentynę 4:2. - Zanim jednak mecz rozpoczął się, organizatorzy musieli rozstrzygnąć spór między drużynami. Otóż żadna z reprezentacji nie chciała grać piłką przeciwnika. Belgijski sędzia wymyślił, żeby każdą połowę rozegrać inną piłką, a kapitanowie przystali na takie rozwiązanie - opowiada Mateusz Fusiarz.   

FIFA TV / 1930 WORLD CUP FINAL: Uruguay 4-2 Argentina

Pierwszy mundial Polaków

Od tego czasu Mundial odbywał się co cztery lata - poza rokiem 1942 i 1946, kiedy przeszkodziła w tym II wojna światowa. Polska pojawiła się na mundialu w 1938 roku, a furorę wówczas zrobił Ernest Wilimowski, który w legendarnym meczu z Brazylią ustrzelił 4 bramki, co uczyniło go pierwszym piłkarzem Mistrzostw Świata, który zdobył w jednym meczu więcej niż 3 gole - wspomina rozmówca Jakuba Jamrozka. - Oczywiście reprezentacja polski nie osiągnęła wówczas wielkiego sukcesu, ale te trzy gole strzelone Brazylijczykom to było coś - dodaje.

Sportowo TV / Polska - Brazylia 1938 rok

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Mateusz Fusiarz (dziennikarz sportowy Czwórki)

Data emisji: 11.07.2020

Godzina emisji: 14.20

kulCzytaj także

Komentatorki sportowe. Jak kobiety radzą sobie na murawie?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 19:50
- Czasami śni mi się, że jestem na boisku i nikt nie chce mi podać piłki – śmieje się Paulina Czarnota-Bojarska, dziennikarka sportowa i pasjonatka futbolu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy i Koreańczycy autami ruszyli do kin... samochodowych

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 10:24
Społeczna izolacja jest dość męcząca. Wszyscy szukamy rozrywek, dostępu do świata kultury. W wielu miejscach świata do łask wróciły kina samochodowe. 
rozwiń zwiń