Sposób na spędzanie czasu w sieci? Załóż klub książkowy

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 12:32
Ferie trwają, a z powodu pandemii większość z nas niestety spędza je w sieci. To świetny moment, by sprawdzić, jakie książkowe skarby kryją nasze domowe półki i założyć… klub książkowy z rodziną i znajomymi.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Golden Sikorka

książka literatura czytanie 1200.jpg
Kinga Michalska poleca książki: "Każdy" Salvatore Scibony

Można jednocześnie, czytając książki, spędzać czas w gronie bliskich i znajomych. Jak tłumaczył Piotr Jezierski z biblioteki w Sieradzu, książka jest "przeżyciem emocjonalnym" i warto "wykorzystać ją w sposób niebanalny". Można więc samemu założyć klub książkowy i po przeczytaniu danej lektury umówić się z grupą osób na wspólną dyskusję.

Posłuchaj
05:05 Czwórka/TOP książki 6.01.2021.mp3 Jeden ze sposobów na spędzanie wolnego czasu w pandemii? Czytanie książek ze znajomymi (TOP/Czwórka) 

czytanie książka 1200 free
Wybrane książki

Warto także sprawdzić, czy takie literackie spotkania online nie są organizowane przez biblioteki miejskie. Tak dzieje się m.in. w ośrodku w Sieradzu. - Paradoksalnie pandemia spowodowała, że wrócili do nas ludzie, którzy wcześniej gdzieś "uciekli". To osoby, które uczestniczyły w takich spotkaniach, ale wyjechały na studia, czy po prostu się wyprowadziły - mówi Piotr Jezierski, moderator Klubu Miłośników Fantastyki z biblioteki w Sieradzu. - Gdy takie spotkania odbywają się online uczestników jest więcej.

Czytaj także:

Jak opowiadał, w przypadku klubu w Sieradzu omawiane są całe zagadnienia, a nie konkretne książki. - Mówimy m.in. o twórczości Tolkiena, o miejskich legendach, o klasykach fantastyki. To luźny klimat, który sprawia, że ludzie chcą dyskutować - opowiadał Piotr Jezierski.

Czytaj także:

Choć, jak podkreślała dr Jolanta Tkaczyk , ekspert w dziedzinie zachowań konsumentów Akademii Leona Koźmińskiego, czytelnictwo w Polsce jest na "słabym poziomie", ale na szczęście z każdym miesiącem rośnie. Wzrost czytelnictwa to, jak przekonywała ekspert, efekt pandemii, czyli zamknięcia w domach. - Działa też prawdopodobnie "efekt Tokarczuk", czyli zdobycie przez Polkę nagrody Nobla - wyliczała. - Jak wskazują statystyki, rośnie jednak sprzedać książek przez internet, a także sprzedaż e-booków.  

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 06.01.2021

Godzina emisji: 17.13

kd

Czytaj także

Książki pisane przez kobiety. To nie "babskie czytadła"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 13:00
- Często tak zwaną literaturę kobiecą wrzuca się do jednego worka z książkami dla kucharek. A dzisiaj to, co piszą kobiety jest bardzo różnorodne - mówiła w Czwórce Małgorzata Warda, autorka, która wydaje powieści m.in. w ramach klubu "Kobiety to czytają".      
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paulina Holtz: książki czytam nieustannie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 16:26
- Pomysł na akcję "Tu i teraz. Książka" przyszedł mi do głowy zupełnie znienacka. Sporo ostatnio pracuję z mikrofonem, na przykład nagrywając audiobooki, i dlatego wiele osób zwraca uwagę na mój głos. Mówią, że lubią mnie słuchać - opowiada w "Stacji Kultura" aktorka Paulina Holtz.  
rozwiń zwiń