Tekla Bądarzewska. Pianistka z kraterem

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 10:00
- Prostą melodia na czterech akordach podbiła serca ludzi na całym świecie - tak o Tekli Bądarzewskiej, artystce z własnym kraterem na Wenus, opowiada prof. Maria Pomianowska.
Audio
  • O pianistce, kompozytorce i artystce, która nadal pozostaje tajemnicą opowiada prof. Maria Pomianowska (Klucz kulturowy/Czwórka)
W XIX w. utwory Tekli Bądarzewskiej grywano nie tylko na salonach europejskich, ale i w amerykańskiej Wirginii przed wojną secesyjną (zdj. ilustracyjne)
W XIX w. utwory Tekli Bądarzewskiej grywano nie tylko na salonach europejskich, ale i w amerykańskiej Wirginii przed wojną secesyjną (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/maestro1942/dom. publiczna

W ten sposób polską pianistkę i kompozytorkę uhonorowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Tymczasem w Polsce Tekla Bądarzewska nadal jest postacią mało znaną. - Skomponowany przez nią utwór "Modlitwa dziewicy" sprzedał się w nakładzie miliona egzemplarzy na całym świecie. I to dwieście lat temu, zanim powstał internet - opowiada Maria Pomianowska. 

prof. Maria Pomianowska Wielu światowej sławy artystów wspomina postać i utwory Tekli Bądarzewskiej. Wśród nich był m.in. Antoni Czechow, który zachwycał się "Modlitwą dziewicy" 

Tekla Bądarzewska była jedną z pięciu najpopularniejszych kompozytorek w trakcie wojny secesyjnej w Ameryce, niezwykłą popularnością cieszyła się też w Azji. - Do dziś pasażerowie lini kolejowej Shinkansen na stacji w Tokio wchodzą do wagonów przy dźwiękach jej muzyki - opowiada gość Czwórki.

Twórczość Bądarzewskiej przypomina wydany z inicjatywy Marii Pomianowskiej album "Zapomniany dźwięk". W audycji odsłaniamy kulisy życia Bądarzewskiej i tłumaczymy, dlaczego polska pianistka i kompozytorka utorowała drogę m.in. Rihannie i Lady Gadze.

***

Tytuł audycji: "Klucz Kulturowy"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Maria Pomianowska (profesor Akademii Muzycznej, muzyk, dyrektor festiwalu Skrzyżowanie Kultur)

Data emisji: 5.12.2016

Godzina emisji: 15.15

kul/kd

Czytaj także

Szymon Nehring: w życiu nie chciałbym się nudzić

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 13:00
- Określenie "poważna" psuje odbiór muzyki klasycznej, a przecież w tym gatunku jest mnóstwo utworów skomponowanych dla zabawy - mówi pianista Szymon Nehring.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orkiestrownik. Cała orkiestra w zasięgu ręki

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 14:06
Czy wiecie ile instrumentów jest w orkiestrze? A może chcielibyście się przekonać dlaczego rola dyrygenta jest tak istotna? Teraz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące muzyki klasycznej możecie mieć we własnych telefonach.
rozwiń zwiń