Z jak Ziemia. Jakie daje nam skarby?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 16:43
Pierwszym przystankiem w plenerowym wydaniu "Klucza Kulturowego" z 21. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik była litera "Ł" jak Ignacy Łukasiewicz. - To dzięki niemu przemysł naftowy narodził się w Polsce i został eksportowany na cały świat - mówi dr inż. Anna Mietlarek-Kropidłowska, koordynatorka stoiska Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A.
Audio
  • O skarbach Ziemi prosto z 21. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (Klucz Kulturowy/Czwórka)
Cena ropy w najbliższych dniach będzie zależała od wyników rozmów handlowych USA-Chiny.
Cena ropy w najbliższych dniach będzie zależała od wyników rozmów handlowych USA-Chiny. Foto: QiuJu Song/Shutterstock.com
Sprawdź też:
chłopiec zdjecia pochodzenie 1200x660.jpg
W poszukiwaniu korzeni. Czego uczy antropologia?

Ignacy Łukasiewcz, polski pionier przemysłu naftowego w Europie, znany był także ze swojej działalności społecznej. - Dostał nawet nagrodę od papieża i zyskał tytuł papieskiego szambelana - opowiada dr inż. Anna Mietlarek-Kropidłowska. - Lampa naftowa, którą wynalazł, dawała ogromnie dużo światła. Dzięki niej 31 sierpnia 1853 roku po raz pierwszy udało się oświetlić salę operacyjną szpitala - dodaje ekspertka i rozmówczyni Justyny Majchrzak.

Jak przekonuje, to dzięki Łukasiewiczowi rozpoczęła się naftowa gorączka. Gdzie wydobywano ropę w czasach w XIX wieku? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziecie w nagraniu plenerowego "Klucza kulturowego" prosto ze Stadionu PGE Narodowego, gdzie z okazji 21. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik Justyna Majchrzak rozmawia także z Piotrem Piekarzem, archeologiem z Państwowego Muzeum Archeologicznego.

***

Tytuł audycji: Klucz kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: dr inż. Anna Mietlarek-Kropidłowska (PGNiG), Piotr Piekarz (Państwowe Muzeum Archeologiczne)

Data emisji: 3.06.2017

Godzina emisji: 15.09

jsz/bch

   


Czytaj także

Historia fajerwerków sięga starożytnych Chin!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 12:00
Ok. 206 r. p.n.e., w czasach dynastii Han, w Chinach prażono bambusy, aby wywołać huk odstraszający złe duchy. Dziś pokazy fajerwerków to skomplikowane spektakle, w których wykorzystuje się najnowsze technologie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W jakiej temperaturze zamarza wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 16:30
Można mrozić spojrzeniem, ale czy można zamrozić oko? - W naszym organizmie są mechanizmy, które chronią gałkę oczną. Ale do czasu - mówi okulistka Beata Kaszyńska.
rozwiń zwiń