X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wizy, stemple, kontrole graniczne. Jak podróżowano przed laty?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 16:20
Formalności i biurokracja czekały na tych, którzy turystycznie lub służbowo ponad pół wieku temu chcieli przekroczyć granicę. Przy sobie trzeba było mieć plik pozwoleń, książeczki walutowe, wizy i paszporty wydawane do ręki tylko na czas wyjazdu.
Audio
  • Paszport wydawany na okoliczność podróży, bony i obszary walutowe - podróże zagraniczne w PRL (Klucz kulturowy/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: didu370/Pixabay

wojciech przylipiak 1200.jpg
Radziecka elektronika, wysoki połysk i smak oranżady - Wojtek Przylipiak o nostalgii za PRL

Dziś wyjazd za granicę to tak naprawdę kwestia decyzji. Nawet z niewielkim budżetem jesteśmy w stanie przemierzyć Europę. Często nie potrzebujemy do tego nawet paszportu. A jak było kiedyś? Czy naszym dziadkom i rodzicom również udawało się spędzać wakacje poza granicami naszego kraju? - Było to skomplikowane i nie dla każdego - mówił Wojciech Przylipiak, dziennikarz, autor bloga "Bufet PRL". - W czasach PRL-u wyjazd za granicę graniczył niemal z cudem. 

W 1950 roku za granicę wyjechało - nie licząc delegacji państwowych - 181 osób, nie tysięcy - mniej, niż 200. turystów Wojciech Przylipiak

- Później pojawiły się paszporty, które miały ułatwić podróże zagraniczne. Nadal było to jednak bardzo trudne. Świetnie ilustruje to film Stanisława Barei "Miś". Głównemu bohaterowi wręczano paszport w akompaniamencie przebranych w stroje ludowe muzyków - przypominał gość Czwórki.

Jak często udawało się opuszczać naszym rodakom kraj? Jaki był najczęstszy kierunek ich podróży? Co z nich przywozili, a co wywoziło z Polski za granicę? Kto mógł zostać stewardessą w PRL-u i jakie trzeba było spełniać wymagania? M.in. o tym w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotowała: Ola Opala

Gość: Wojciech Przylipiak, dziennikarz, autor bloga "Bufet PRL"; Ania Kozińska - autorka bloga "Czas na wywczas", Anna Sulińska - autorka książki "Wniebowzięte - o stewardessach w PRL-u"

Data emisji: 11.08.2018

Godzina emisji: 15.17

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leśnym szlakiem. Jak nie zgubić się na trasie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 15:24
- Każdemu może się to zdarzyć, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych informacjach. Na przykład słupki z numerkami, stające przy leśnych ścieżkach to konkretne "adresy" - mówił Marek Elas z WWF Polska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autostop w pojedynkę. Jak podróżować po Ameryce Południowej?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 16:45
Magda Krutel w Ameryce Południowej spędziła dziewięć miesięcy. Po pierwszych trzech, kiedy podróżowała z kilkoma kompanami, postanowiła, że spróbuje autostopu w pojedynkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogusław Szedny: energia Hawajów sprzyja zgłębianiu siebie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 12:58
To miejsce kojarzą wszyscy: cudowne plaże, wodospady, góry, rzeki, wulkany oraz dużo słońca. Zachwyconym podróżującym często przychodzi do głowy, żeby przenieść się tam na stałe. Czy Hawaje to faktycznie raj na ziemi?
rozwiń zwiń