Wizy, stemple, kontrole graniczne. Jak podróżowano przed laty?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 16:20
Formalności i biurokracja czekały na tych, którzy turystycznie lub służbowo ponad pół wieku temu chcieli przekroczyć granicę. Przy sobie trzeba było mieć plik pozwoleń, książeczki walutowe, wizy i paszporty wydawane do ręki tylko na czas wyjazdu.
Audio
  • Paszport wydawany na okoliczność podróży, bony i obszary walutowe - podróże zagraniczne w PRL (Klucz kulturowy/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: didu370/Pixabay

wojciech przylipiak 1200.jpg
Radziecka elektronika, wysoki połysk i smak oranżady - Wojtek Przylipiak o nostalgii za PRL

Dziś wyjazd za granicę to tak naprawdę kwestia decyzji. Nawet z niewielkim budżetem jesteśmy w stanie przemierzyć Europę. Często nie potrzebujemy do tego nawet paszportu. A jak było kiedyś? Czy naszym dziadkom i rodzicom również udawało się spędzać wakacje poza granicami naszego kraju? - Było to skomplikowane i nie dla każdego - mówił Wojciech Przylipiak, dziennikarz, autor bloga "Bufet PRL". - W czasach PRL-u wyjazd za granicę graniczył niemal z cudem. 

W 1950 roku za granicę wyjechało - nie licząc delegacji państwowych - 181 osób, nie tysięcy - mniej, niż 200. turystów Wojciech Przylipiak

- Później pojawiły się paszporty, które miały ułatwić podróże zagraniczne. Nadal było to jednak bardzo trudne. Świetnie ilustruje to film Stanisława Barei "Miś". Głównemu bohaterowi wręczano paszport w akompaniamencie przebranych w stroje ludowe muzyków - przypominał gość Czwórki.

Jak często udawało się opuszczać naszym rodakom kraj? Jaki był najczęstszy kierunek ich podróży? Co z nich przywozili, a co wywoziło z Polski za granicę? Kto mógł zostać stewardessą w PRL-u i jakie trzeba było spełniać wymagania? M.in. o tym w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotowała: Ola Opala

Gość: Wojciech Przylipiak, dziennikarz, autor bloga "Bufet PRL"; Ania Kozińska - autorka bloga "Czas na wywczas", Anna Sulińska - autorka książki "Wniebowzięte - o stewardessach w PRL-u"

Data emisji: 11.08.2018

Godzina emisji: 15.17

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leśnym szlakiem. Jak nie zgubić się na trasie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 15:24
- Każdemu może się to zdarzyć, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych informacjach. Na przykład słupki z numerkami, stające przy leśnych ścieżkach to konkretne "adresy" - mówił Marek Elas z WWF Polska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autostop w pojedynkę. Jak podróżować po Ameryce Południowej?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 16:45
Magda Krutel w Ameryce Południowej spędziła dziewięć miesięcy. Po pierwszych trzech, kiedy podróżowała z kilkoma kompanami, postanowiła, że spróbuje autostopu w pojedynkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogusław Szedny: energia Hawajów sprzyja zgłębianiu siebie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 12:58
To miejsce kojarzą wszyscy: cudowne plaże, wodospady, góry, rzeki, wulkany oraz dużo słońca. Zachwyconym podróżującym często przychodzi do głowy, żeby przenieść się tam na stałe. Czy Hawaje to faktycznie raj na ziemi?
rozwiń zwiń