X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bez nich nie byłoby "jaźni", "żółci" oraz "bździągwy"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 13:44
Polszczyzna upszczona jest przecinkami, kreskami, ogonkami, kropkami - znaki diakrytyczne towarzyszą wielu literom. Czy są dla nas problemem, czy kiedyś z nich zrezygnujemy?
Audio
  • Skąd w języku polskim znaki diakrytyczne? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Dziś już nie jest tak źle, jak w czasach przeszłych - mówi z uśmiechem językoznawczyni dr Agata Hącia. - Nie mamy w języku polskim już np. dwóch kropek nad jedną literą, nie mamy ogonków pod spółgłoskami, choć kiedyś takie ogonki mieliśmy - dodaje. 

W dawnych czasach pod literą "c" mieliśmy ogonek, który oznaczał, że czytało się ją jako "ć". Dziś badania językowe, kontekst, pozwalają nam ocenić, jak czytana była dana litera. 

- Polska ortografia zmieniała się przez wieki. Zapisów było wiele - mówi gość Justyny Majchrzak. - Znaki diakrytyczne pojawiają się też w innych językach: francuskim, szwedzkim duńskim, niemieckim, czeskim. W polskim, kiedyś próbowano wprowadzić daszki, jak w języku czeskim, ale to się nie przyjęło - wyjaśnia. 

Gość Czwórki w "Kluczu kulturowym" wyjaśnia czym jest iloczas w języku, czym były półsamogłoski czyli jery. Wspomina też XVI-wiecznego reformatora ortografii, Stanisława Zaborowskiego oraz odpowiada na pytanie czy znaki diakrytyczne są dziś "zagrożonym gatunkiem".  


***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: dr Agata Hącia (językoznawczyni)

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 15.18

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mama, matula, matuchna. Skąd wzięło się to słowo?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 16:50
Jedna z hipotez mówi, że słowo "mama" wzięło się od dźwięku, który towarzyszy ssaniu - mówi językoznawczyni dr Agata Hącia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filipinki - pierwszy polski girlsband

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 17:01
- Wszystko zaczęło się pod koniec lat 50. w technikum handlowym w Szczecinie, dzięki profesorowi ekonomii i muzyki Janowi Janikowskiemu - mówił Marcin Szczygielski, autor książki "Filipinki to my", syn jednej z Filipinek.
rozwiń zwiń