Mama, matula, matuchna. Skąd wzięło się to słowo?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 16:50
Jedna z hipotez mówi, że słowo "mama" wzięło się od dźwięku, który towarzyszy ssaniu - mówi językoznawczyni dr Agata Hącia.
Audio
  • Skąd się wzięło słowo "mama"? (Klucz kulturowy/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay.com/crkmaga

dr Agata Hącia Matka Polka nie dźwiga już zakupów, tylko jest szczęśliwą, zadowoloną z siebie kobietą

Z językowego punktu widzenia najbardziej pierwotną formą słowa "matka" jest "mać". - Od niej powstały macierz i maciora. Te wyrazy pierwotnie oznaczały matkę, która urodziła dzieci. Natomiast od macicy wzięło się słowo macocha - wyjaśnia gość Czwórki.

Matka w różnych językach brzmi podobnie i nie jest to przypadek. - Wyraz należy do grupy internacjonalizmów, które mają wspólny praindoeuropejski korzeń. To wspólnota językowych matek - dodaje językoznawczyni.


Czytaj także
alibabki pap 1200.jpg
Alibabki: miałyśmy szczęście do ludzi i do piosenek

Dr Agata Hącia tłumaczy też m.in., dlaczego "urlop tacierzyński" to poważny błąd językowy, w jaki sposób języki utrwaliły postrzeganie dziedziczenia i czy Matka Polka jest matką dzieciom.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: dr Agata Hącia (językoznawczyni)

Data emisji: 26.05.2018

Godzina emisji: 15.17

kul/jp

Czytaj także

Gdy różnica wieku nie ma znaczenia...

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 11:50
- W mojej praktyce częściej zdarza się takie rozdanie, w którym mężczyzna jest starszy od kobiety. Dlaczego to nas nie dziwi, a dziwią nas inne historie? - zastanawiała się w Czwórce sex & life coacherka Marta Niedźwiecka, nawiązując do związku prezydenta Francji Emmanuela Macrona ze swoją starszą o 24 lata żoną Brigitte Macron.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Pawlikowska o tym, co to znaczy być kobietą

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 13:50
Coraz więcej przedstawicielek płci pięknej zwraca uwagę na to, że dobrze jest być kobietą. Wydaje nam się, że wiemy jak scharakteryzować kobietę, ale czy wiemy co to znaczy "kobietą być"? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Moja kobiecość". Portret nieoczywisty

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 16:53
"Moja kobiecość" to autorski projekt wymyślony i zrealizowany przez fotografa Michała Gromadę, do którego zostało zaproszonych 29 artystek. Każda z nich przedstawiła swoją definicję kobiecości, która następnie stała się inspiracją do wykonania sesji zdjęciowej i zaprezentowaniem tego pojęcia przed obiektywem.
rozwiń zwiń