X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dama z gronostajem. Jakie sekrety skrywa portret Cecylii Gallerani?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 17:06
W Muzeum Czartoryskich w Krakowie możemy podziwiać jedyny w Polsce obraz Leonarda da Vinci. Choć liczy prawie 530 lat obraz i biografia jego bohaterki - Cecylii Gallerani nadal skrywa wiele tajemnic. Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" postanowiła do nich dotrzeć i zdradzić kilka z nich.
Audio
  • "Dama z gronostajem". Jeden z najbardziej tajemniczych obrazów da Vinci (Klucz kulturowy/Czwórka)
Najsłynniejszym dziełem kolekcji Czartoryskich jest jedyny obraz Leonarda da Vinci w Polsce - Dama z gronostajem. Na zdjęciu wystawa z 2010 r. w Warszawie
Najsłynniejszym dziełem kolekcji Czartoryskich jest jedyny obraz Leonarda da Vinci w Polsce - "Dama z gronostajem". Na zdjęciu wystawa z 2010 r. w WarszawieFoto: PAP/Paweł Kula

Okładka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" autorstwa Katarzyny Bik Okładka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" autorstwa Katarzyny Bik

Kiedy Gallerani zaczynała pozować do portretu pędzla da Vinci była jeszcze nastolatką. Miała zaledwie 17 lat i prawdopodobnie była wtedy w ciąży z jednym z najbardziej wpływowych ludzi tamtych czasów - księciem Ludwikiem Sforzą. Nie była arystokratką, ale pochodziła z dobrego, inteligenckiego domu. - Rodzice zapewnili jej bardzo dobre wykształcenie - znała m.in. łacinę i literaturę. Te wszystkie przymioty, połączone z urodą i urokiem osobistym sprawiły, że dwukrotnie starszy od niej Sforza musiał zwrócić na nią uwagę - mówiła autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem" Katarzyna Bik. I jak dodawała, prawdopodobnie to sprawiło, że Leonardo zwrócił na nią uwagę.

Nigdy nie stała się jednak oficjalną kandydatką na żonę księcia Mediolanu. W jaki sposób potoczyły się losy bohaterki jednego z najsłynniejszych obrazów renesansu? Co działo się z nim do 1800 roku? Kto i kiedy nałożył modelce makijaż? Jak trafił w ręce Izabeli Czartoryskiej? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem"

Data emisji: 24.08.2019

Godzina emisji: 15.15

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Szał" Podkowińskiego. O skandalu w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 08:00
W marcu 1894 roku na scianach warszawskiej Zachęty zawisło płótno Władysława Podkowińskiego. Obraz był gigantycznych rozmiarów i wzbudził gigantyczne emocje, a w efekcie wywołał jeden z największych skandali Młodek Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Matejko - piewca historii w wielkim formacie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 17:00
- Jan Matejko wybierał sobie modeli spośród krakowskiego marginesu. Jakież było jego roczarowanie, gdy na jedną z sesji do atelier wkroczył już ogolony, umyty i elegancko ubrany model, który całkowicie rozmijał się z wizją artysty - opowiada historyk sztuki Maria Brodzka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artystyczna stolica Polski. "Tutaj każdy mógł wspiąć się na szczyt"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 16:30
Na przełomie XIX i XX wieku położone u stóp Tatr miasteczko nagle stało się kulturalnym centrum Polski. - Zakopane kojarzyło się z ostoją polskości i z wolnością. Tutaj każdy artysta mogł zdobyć swój szczyt - opowiada historyk sztuki Tomasz Dziewicki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Wilkoń. Artysta, który pozwala sobie zaglądać przez ramię

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 17:20
Józef Wilkoń to niezwykły artysta, który jak nikt inny inspiruje się w swojej twórczości światem zwierząt i roślin. - Sam widzi w sobie to, co nosi w nazwisku. Trochę wilka i trochę konia - mówi autorka książki pt. "Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia".
rozwiń zwiń