Artystyczna stolica Polski. "Tutaj każdy mógł wspiąć się na szczyt"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 16:30
Na przełomie XIX i XX wieku położone u stóp Tatr miasteczko nagle stało się kulturalnym centrum Polski. - Zakopane kojarzyło się z ostoją polskości i z wolnością. Tutaj każdy artysta mogł zdobyć swój szczyt - opowiada historyk sztuki Tomasz Dziewicki.  
Audio
  • Jak Zakopane stało się artystyczną stolicą Polski? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Przedstawiciele różnych dziedzin sztuki na stałe wpisali się w historię Zakopanego (zdj. ilustracyjne)
Przedstawiciele różnych dziedzin sztuki na stałe wpisali się w historię Zakopanego (zdj. ilustracyjne)Foto: Krzyzak/Shuttersock.com/dom. publiczna

Tomasz Dziewicki Nieskrępowana więzami cywilizacji przyroda, skalne szczyty, które niosły ze sobą starożytne legendy, to wszystko przyciągało artystów jak magnes 

Pod koniec XIX wieku Zakopane uzyskało nowoczesną infrastrukturę mieszkalną, uruchomiono kolej i wodociągi - czyli wszystko to, co pozwalało żyć na pewnym poziomie. - Nic więc dziwnego, że u progu kolejnego stulecia to miejsce zaczęło być postrzegane jako polskie Davos albo Chamonix - wyjaśnia gość Czwórki.  

W Zakopanem znajdowali natchnienie i tworzyli najwybitniejsi przedstawiciele bohemy jak m.in. Witkacy, Zofia Stryjeńska, Rafał Malczewski. - To była plejada artystów polskiej sztuki nowoczesnej, którą można wymieniać jednym tchem. Zarówno plastyków jak i kompozytorów oraz reprezentantów innych dziedzin sztuki przyciągała kategoria, którą można nazwać "prymitywizmem" - mówi Tomasz Dziewicki i tłumaczy, na czym polegał urok kultury ludowej.


Czytaj także
zofia stryjeńska żniwiarze PAP 1200.jpg
Zofia Stryjeńska. "Ukąszona miłością do sztuki"

Jak działały europejskie kolonie artystyczne i czym Zakopane różniło się od tego typu miejsc? W jakich okolicznościach powstała Rzeczpospolita Zakopiańska? Który artysta jako pierwszy sfotografował wjazd pociągu na stację w Zakopanem? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Tomasz Dziewicki (historyk sztuki, "Desa Unicum")

Data emisji: 24.02.2018

Godzina emisji: 15.15

kul/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bajek i Brzeski. Tym razem zdobędą najwyższe szczyty świata?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 13:28
Sylwia Bajek ma szansę być najmłodszą Polką na szczycie Lhotse. W 2017 roku wraz z partnerem Szczepanem Brzeskim wspięli się na wysokość 8800 m n.p.m. na Mount Everest, teraz czas na kolejne wyzwania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seria wypadków w Tatrach. Kilka ofiar śmiertelnych, ranni

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 21:17
W Tatrach panują "skrajnie trudne" warunki turystyczne, mimo to wielu świętujących na Podhalu wybrało się w góry. Ratownicy TOPR byli często wzywani do poszkodowanych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilimandżaro kobiecą stopą. Jak wspiąć się na szczyt marzeń?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 10:20
Natalia Bogdan nowy rok przywitała na wysokości niespełna 6 tys. metrów nad poziomem morza na szczycie Kilimandżaro, góry zwanej dachem Afryki.
rozwiń zwiń