Kilimandżaro kobiecą stopą. Jak wspiąć się na szczyt marzeń?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 10:20
Natalia Bogdan nowy rok przywitała na wysokości niespełna 6 tys. metrów nad poziomem morza na szczycie Kilimandżaro, góry zwanej dachem Afryki.
Audio
  • Natalia Bogdan o wyprawie na Kilimandżaro (Rozbiegani/Czwórka)
Natalia Bogdan i Karina Terzoni w studiu Czwórki
Natalia Bogdan i Karina Terzoni w studiu CzwórkiFoto: czwórka

- Powyżej 4500 metrów zaczęłam się czuć źle. Najpierw zaczęły trząść mi się nogi. Nie wiedziałam, czy z przemęczenia, czy niedoboru elektrolitów. We znaki dawała mi się też choroba wysokościowa. Z nosa zaczęła lecieć mi krew, moje ciało zaczęło się buntować - mówiła Natalia Bogdan podróżniczka i blogerka, założycielka agencji rekrutacyjnej,  która w 2017 roku zdobyła najwyższą górę Afryki.

_Bartomiej Przedwojewski 1200.jpg
Strażak na biegowym szlaku. Sportowe rekordy Bartłomieja Przedwojewskiego

- Wybrałam trasę sześciodniową. Teraz, z perspektywy czasu wiem, że moja wspinaczka powinna była trwać dłużej. Ostatni dzień to były właściwie 22 godziny na nogach. Na sen miałam czas dopiero w ostatnim obozie, ale z emocji i objawów choroby wysokościowej nie mogłam w nocy spać. Jeszcze przed północą wyruszyliśmy na szczyt. Osiem godzin wspinaliśmy się na górę, powrót to było kolejne sześć, a później cztery godziny do ostatniego na trasie obozu. Teraz wiem, że wyprawa była ekstremalnym wyzwaniem. Zarówno fizycznym, jak i psychicznym - opowiadała w rozmowie z Kariną Terzoni.

Dlaczego dziewczyna z Trójmiasta zdecydowała się na zdobycie Kilimandżaro? Czym było opisywane przez alpinistkę "imbirowe przywitanie" i ile ważył jej plecak, czy niosła go sama i dlaczego uważa, że zejście z góry jest dużo trudniejsze, niż jej zdobywanie zapytaliśmy w sobotniej audycji "Rozbiegani". W programie sprawdziliśmy, ile kosztuje "wyprawka" na wysokogórską wyprawę i jak przygotować swoją kondycję przed próbą zdobycia wielotysięcznika. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Natalia Bogdan (podróżniczka i blogerka, założycielka agencji rekrutacyjnej,  która w 2017 zdobyła Kilimandżaro)

Data emisji: 10.02.2018

Godzina emisji: 10.17

ac/kd

Czytaj także

Wintercamp - ekstremalna zimowa przygoda w górach

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 12:40
- To dobra oferta dla tych, którzy chcą się nauczyć, jak obcować zimą z górami - zapowiada Maciej Przywecki z Polish Outdoor Group, organizator biwaku Wintercamp.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyprawa bez mężczyzn czyli baby na Babią Górę

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 12:18
Wspólne zdobycie Królowej Beskidów to wyzwanie postawione kobietom z całej Polski przez aktywistki z inicjatywy Dream Team Fabryka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liofilizacja. Patent Indian wykorzystywany przez alpinistów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 15:37
Już kilkaset lat temu andyjscy Indianie Quechua odkryli sposób, dzięki któremu mogli przechowywać żywoność przez długie miesiące.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń