"Na wernisażu przeszłości" - poezja Oliwii Zalewskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 09:52
Oliwia Zalewska swój pierwszy tomik wierszy stworzyła, gdy miała 11 lat. - Pisanie było od zawsze moją wytchnieniem od trudnej sytuacji w domu. Czytałam poezję od najmłodszych lat i zakochiwałam się w niej, więc był to dla mnie naturalny azyl, sposób na ucieczkę - mówiła gość Czwórki.
Tomiki poezji Oliwii Zalewskiej
Tomiki poezji Oliwii ZalewskiejFoto: Czwórka

shataQS Małgorzata Kuś 1200.jpg
Shata QS: muzyka pomaga w życiowych zmianach

Jak opowiadała dla niej "poezja jest ukojeniem". - Zawsze, gdy przeżywałam rozczarowania bądź uniesienia, po prostu siadałam i pisałam. Choć na początku nie były to oczywiście dobre wiersze, wraz z upływem lat coraz bardziej się rozwijałam w tym kierunku - mówiła Oliwia Zalewska.

Posłuchaj
12:17 Czwórka/artystyczny wybieg 15.02.2021.mp3 O swojej poezji opowiada Oliwia Zalewska (Artystyczny wybieg/Czwórka) 

Oliwia Zalewska ukończyła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po raz pierwszy jej wiersze zostały wydane w "Poezji dzisiaj" w 2001 roku. Potem znalazły się jeszcze w dwóch zbiorczych almanachach: "Struny Duszy" (2006r.) oraz "Młodzieńczy oddech" (2006 r.). Teraz poetka zdecydowała się na publikację swoich dzieł w jednym autorskim tomiku.

radical village radykalna wieś.jpg
Radykalna Wieś/Radical Village - muzyczna ekoenergia

Czytaj także:

Na jego kartach znalazło się 95 wierszy, z których większość powstała na przestrzeni ostatniego roku. - Te które napisałam wcześniej, dedykowane są m.in. mojemu mężowi, na przykład z okazji rocznicy ślubu - wyliczała autorka. I opowiadała, czym jest dla niej miłość. - W wielu wierszach, dopiero po tym, ja już je napiszę, widzę całość. Miłość jest dla mnie bezpieczeństwem, ciepłem dłoni, rozmową - wyliczała gość Czwórki. Jak tłumaczyła, poza tym, że pisze swoje wiersze dla męża, pisze także o swoim trudnym dzieciństwie. - Na co dzień walczę z tymi smutnymi wspomnieniami, to sprawy, z którymi wciąż się nie uporałam. Wiersze pomagają, oczyszczają, mają misję terapeutyczną - mówiła Oliwia Zalewska. 

Czytaj także:

Jak tłumaczyła, jej wiersze są dla każdego. - Dla ludzi, którzy po  prostu dużo przeżyli, tak jak ja. Można w nich znaleźć samego siebie, ale także pociechę, bo każdy z nas ma przykre wspomnienia i miewa gorsze chwile - opowiadała poetka. 

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Goście: Oliwia Zalewska (poetka)

Data emisji: 15.02.2021

Godzina emisji: 15.05

kd

Czytaj także

Jak brzmi Afryka? "Dialektami i bębnami"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 16:20
- W Afryce każdy potrafi wystukać rytm i poruszać się w tańcu. Często odbywają się imprezy uliczne i dancingi. podczas których ludzie porozumiewają się językiem muzyki - opowiada podrózniczka, historyczka sztuki i fotograf, Agata Nowak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Sawicka. O odwadze i potędze improwizacji

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 13:38
Julia Maria Sawicka jest wokalistką i pianistką obdarzoną niezwykle zmysłowym głosem, którym z wielką pasją wyśpiewuje jazz.
rozwiń zwiń