"Zysk nie wyzysk" - haftowanie w słusznej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 10:00
"Godna płaca za pracę, świadczenia społeczne, godne warunki pracy to obowiązek pracodawcy, a nie przywilej pracownika" - mówi Monika Drożyńska, hafciarka, aktywistka i artystka sztuk wizualnych. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zaprosiła artystkę do wsparcia kampanii na rzecz szwaczek, szyjących zarówno w Polsce jak i na świecie. W najbliższym wydaniu audycji porozmawiamy o tej inicjatywie z artystką.
ZYSK NIE WYZYSK.  Haft Moniki Drożyńskiej na ekranach w Warszawie i Krakowie.
ZYSK NIE WYZYSK. Haft Moniki Drożyńskiej na ekranach w Warszawie i Krakowie. Foto: mat prasowe

shutt sztuka 1200.jpg
Haftowany świat Moniki Drożyńskiej

Podczas Czarnego Piątku i okresu wielkich wyprzedaży, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie namawia do ograniczenia zakupów, ale również zwraca uwagę na sytuację szwaczek. Do portfela szwaczki trafia 1-2% ceny jaką płacimy za ubranie w sklepie. To nie wystarcza na godne życie. Haft, autorstwa Moniki Drożyńskiej oraz hasło ZYSK NIE WYZYSK ma zwrócić uwagę na ten problem. 

Czytaj także:

W audycji również opowiemy o twórczości Przemka Miłosza. Artysta poprzez malarstwo, rzeźby i instalacje porusza tematy blisko związane z człowiekiem. Jako środek wyrazu, wykorzystuje czerń, która w całej jej różnorodności, jest jedynym kolorem jakim się posługuje.


***

Na audycję "Artystyczny wybieg" zapraszamy w niedzielę (28.11) po godzinie 15.05. Program poprowadzi Katarzyna Cygler. 

aw

Czytaj także

Pocztówki, błękit, Sussex i niesamowite portrety - co oglądać w galeriach?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 14:45
Pocztówki są z Brytyjczykami już 150 lat, błękit może mieć niezwykłe odsłony, zachwyt nad Sussex wyrażany jest na mnóstwo sposobów, a Matthew Rolstona jako pierwszy docenił Andy Warhol - tego wszystkiego dowiemy się na muzealnych wystawach z całego świata, które poleca Ada Janiszewska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontakt z pracownikiem po godzinach pracy karany? Tak jest w Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 21:30
W Portugali, pracodawcy będą podlegać karom, jeśli będą dzwonić, lub mailować do swoich pracowników poza ich godzinami pracy. Nowe prawo jest częścią przepisów o pracy zdalnej.
rozwiń zwiń