Ingmar Bergman. "Genialny wiwisektor emocji"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 10:20
- Trudno znaleźć w historii kina równie autobiograficznego reżysera, co Ingmar Bergman. Wszystkie jego filmy są właściwie o nim i o tym, co przeżywał - opowiada dziennikarz Michał Burszta.
Audio
  • Kino o sobie samym. O filmach Ingmara Bergmana w setną rocznicę jego urodzin (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Aktorka Liv Ullmann i reżyser Ingmar Bergman
Aktorka Liv Ullmann i reżyser Ingmar Bergman Foto: PAP/Sunshine/Retna Pictures

Michał Burszta Jedzenie w filmach Bergmana są symbolem statusu klasy, o której opowiada

Ingmar Bergman urodził się 14 lipca 1918 roku w Uppsali i do dziś jest uznawany za największego szwedzkiego artystę od czasu pisarza i dramaturga Augusta Strindberga. Zrealizował ponad 40 filmów, 140 przedstawień teatralnych i kilkanaście spektakli telewizyjnych. - Bergman to chłodny reżyser, a seksualność, którą bardzo ciekawie rozgrywał w swoich filmach, jest u niego rewersem rozpaczy - mówi ekspert.

Sam twórca był pięciokrotnie żonaty, miał też kilka nieformalnych związków. Mimo licznych relacji z kobietami, zmysłowość w jego filmach była "czarna i zimna". - Był genialnym wiwisektorem emocji. Doskonale widać to w moim ulubionym filmie "Sceny z życia małżeńskiego" - dodaje Burszta.

W 1982 roku odbyła się premiera ostatniego, przeznaczonego dla kin filmu Bergmana "Fanny i Alexander". Ale to nie zakończyło jego przygody z kamerą. O telewizyjnym życiu szwedzkiego twórcy, o jego związkach z teatrem i o poziomkach, które symbolizują urodę życia - więcej w rozmowie z naszym gościem.

Michał Burszta Najbardziej zmysłowym filmem Bergmana jest "Milczenie", w którym mamy niesamowicie odważne jak na tamten czas sceny i dialogi

W audycji sprawdzamy także, co dzieje się na Festiwalu Transatlantyk, gdzie w ramach sekcji kulinarnej widzowie biorą udział w kolacjach inspirowanych filmami >>>

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Michał Burszta (dziennikarz filmowy)

Data emisji: 15.07.2018

Godzina emisji: 15.13

kul/kd

Czytaj także

Magda Lamparska o Poli Negri. "Zaprosiłam ją do mojego świata"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 12:00
- Moja książka rujnuje wyobrażenie na temat gwiazd. Każdy myśli, że ich życie jest usłane różami. Tymczasem przykład Poli Negri pokazuje, że można mieć wszystko i tak naprawdę nie mieć nic - opowiada Magdalena Lamparska, aktorka i autorka książki "Wszystko albo nic. #jak Pola Negri"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasia Smutniak. Polka, która podbiła włoskie kino

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 14:00
Do wtorku, w kinie Muranów można oglądać propozycje najnowszej włoskiej kinematografii w ramach przeglądu Cinema Italia Oggi. Gościem festiwalu była Kasia Smutniak - urodzona w Polsce aktorka, która od lat mieszka i pracuje we Włoszech.
rozwiń zwiń