Cinema Italia Oggi – przegląd filmów włoskich

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 10:53
- Nowe kino włoskie jest trudne do zdefiniowania. Dzięki naszej inicjatywie polski widz ma do niego wgląd, może zobaczyć jak zmieniło się na przestrzeni lat - mówił Paolo Gesumunno z Instytutu Włoskiego w Warszawie.
Audio
  • Współczesna włoska kinematografia w kinie Muranów w Warszawie (Stacja kultura/Czwórka)
Katarzyna Smutniak będzie jedną z gwiazd przeglądu filmów włoskich Cinema Italia Oggi w kinie Muranów
Katarzyna Smutniak będzie jedną z gwiazd przeglądu filmów włoskich Cinema Italia Oggi w kinie MuranówFoto: ETTORE FERRARI/PAP Archiwum

- Od jakiegoś czasu można dostrzec w tym kinie nowe akcenty. Pojawiły się wątki związane z kryzysem ekonomicznym, problemami w rodzinie i jednostki ludzkiej. Zmienił się język filmu, sposób przedstawiania tych problemów na ekranie dzięki temu we włoskich kinach wzrosła liczba widzów oglądających filmy rodzimych twórców - opowiadał Paolo Gesumunno.

W jednym z filmów, które w tym roku wyświetlone zostaną w ramach "Cinema Italia Oggi" będziemy mogli podziwiać kreację Kasi Smutniak, polskiej aktorki i modelki, która na stałe mieszka i pracuje we Włoszech. Do tej pory aktorkę mogliśmy podziwiać w takich filmach jak: "Allacciate le cinture" Ferzana Özpetka, "Pozdrowienia z Paryża" Pierre'a Morela, czy głośnym "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" Paolo Genovesego. W filmie "Żona, czy mąż" wciela się w rolę Sofii. - Andrea i Sofia to małżeństwo, które przeżywa kryzys. W wyniku nieudanego eksperymentu bohaterowie zamieniają się ciałami - opowiadał reżyser filmu Simone Godano.

Jakie będą konsekwencje odważnego eksperymentu? Co, poprzez lekką formułę filmu chciał przekazać reżyser Simone Godano? Jaką tematykę poruszają filmy, które będzie można zobaczyć w ramach przeglądu "Cinema Italia Oggi"? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Paolo Gesumunno (Włoski Instytut w Warszawie), Simone Godano (reżyser, twórca filmu "Żona, czy mąż" z Kasią Smutniak i Pierfrancesco Favino, który będzie można obejrzeć w ramach przeglądu najnowszej włoskiej kinematografii w kinie Muranów)

Data emisji: 6.04.2018

Godzina emisji: 10.30

ac

Czytaj także

Miłość zaginająca czasoprzestrzeń, czyli "Człowiek z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 11:39
- Film jest o miłości, pamięci, ale podskórnie także o strachu przed wojną - mówi w audycji "Stacja Kultura" reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: "Happy End", "Pitbull. Ostatni pies", "Anihilacja"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 13:00
- Przed nami nienajgorszy weekend jeśli chodzi o premiery - zapowiada krytyk Kuba Popielecki i ocenia najnowszy film Hanekego, "Pitbulla" Pasikowskiego oraz "Anihilację" z udziałem Natalie Portman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: "Wieża. Jasny dzień", "Pacific Rim: Rebelia", "Daddy Cool"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 17:20
Ostatni weekend przed świętami upływa zwykle pod znakiem wielkich porządków i wielkich przygotowań. A gdyby tak na chwilę zrobić sobie wagary od sprzątania, mycia okien i pieczenia mazurków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejna odsłona krótkich metraży już w kwietniu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 10:48
Pierwszy cykl "Najlepszych polskich 30" wypełnił sale kinowe po brzegi, dając widzom w całej Polsce okazję do spotkania z największymi talentami młodego, polskiego kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Zimowski: reżyserem moich zdjęć jest miasto

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 14:09
Współczesne europejskie miasto to wielki, żywy organizm. Tytułowy "Jeden", to pojedynczy człowiek, który ginie w jego architekturze, akceptuje miasto i dostosowuje się do jego rytmu. 
rozwiń zwiń