X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Baby, magdalenki, bezy Pavlovej - światowe, deserowe inspiracje

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 10:50
- Wiele deserów, naszych przysmaków, tego, co pieczemy, co możemy skosztować w cukierniach zawdzięcza swoją nazwę lub inspirację znanym osobistościom - mówi Magdalena Tomaszewska-Bolałek, kulturoznawczyni. - To działa od wieków - dodaje. 
Audio
  • Magdalena Tomaszewska-Bolałek opowiada o historii nazw deserów (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Baba wielkanocna
Baba wielkanocnaFoto: Shutterstock/zi3000

- Teorii na temat naszej baby wielkanocnej jest wiele. Prawdopodobnie wypiek ten był znany już w XV wieku - mówi gość Beaty Kwiatkowskiej. - Jego nazwa, według jednej z teorii, mówi że pochodzi od kobiety, a dokładnie od kształtu spódnicy. Druga teoria zaś mówi, o Stanisławie Leszczyńskim, królu Polski, który słynął z tego, że uwielbiał jeść. Jemu, prawdopodobnie, baba kojarzyła się nie z kobietą, a z Ali-babą czyli jednym z najsłynniejszych bohaterów baśni 1001 nocy. Nazwa nawiązuje ponoć do turbanu, który przypomina kształt ciasta - wyjaśnia. 

Postać Stanisława Leszczyńskiego związana jest również z rozsławieniem innych deserów i dań. Podobno magdalenki to deser, który królowi przyrządzała służąca, o tym właśnie imieniu. Nazwy dań deserowych wielokrotnie łączą się z postaciami i dziełami kultury. Auguste Escoffier w 1854 roku podał po raz pierwszy klasyczny deser - gruszkę w czekoladzie. Nazwał ją Piękna Helena na cześć popularnej wówczas operetki pod tym samym tytułem. Słodka beza Pavlovej nosi zaś nazwę na cześć rosyjskiej primabaleriny, która w latach 20. XX wieku odwiedziła Australię. Nowozelandczycy i Australijczycy o autorstwo nazwy spierają się do dziś.

W "Sztuce jedzenia" nie zabrakło też opowieści o deserze Pech Melba czy fińskim torciku Runeberga. Kto za nimi stoi? Czy słodkości mają swoje miejsce w literaturze, nie tylko kulinarnej? O tym w nagraniu audycji opowiada Magdalena Tomaszewska-Bolałek, której książką "Deserownik" będziemy mogli cieszyć się już w maju. 

W nagraniu audycji o fantastycznych przysmakach i nauce we francuskiej szkole kulinarnej opowiada też Anna Starmach

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Magdalena Tomaszewska-Bolałek (kulturoznawczyni, wykładowczyni na Food Studies na Uniwersytecie SWPS)

Data emisji: 21.04.2019

Godzina emisji: 13.07

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdy przyroda rządziła światem i stołem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 14:14
- "Chłopi" Reymonta świetnie pokazują, jak wygląda cykl życia. Dawniej człowiek żył zgodnie z rytmem przyrody - mówi Magdalena Tomaszewska-Bolałek, badaczka kultury żywieniowej. Na Czwórkowej antenie przypomina dawne świąteczne zwyczaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co jadał Jan III Sobieski? Co słała mu Marysieńka?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 14:48
- Jan III Sobieski był wielkim smakoszem - mówi Adrian Ordakowski, edukator kulinarny z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. - Teraz badamy jego korespondencję z Marysieńką, w których jest niewiele kulinarnych fragmentów, ale są to bardzo smakowite kąski - dodaje. 
rozwiń zwiń