Buty do jedzenia. Najdziwniejsze uczty w historii kina

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 16:50
W tym roku minęło 40 lat od pewnego niezwykłego eksperymentu dokumentalnego. W 1980 roku reżyser Werner Herzog zjadł but i zrobił o tym film.
Audio
  • Filmowe uczty., Chaplin, Herzog i inni (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Dokument "Werner Herzog Eats His Shoe" był efektem przegranego zakładu z dokumentalistą Errolem Morrisem. - Herzog, wówczas młody filmowiec-buntownik, kontestował wszystko, co było związane z komercją. Zależało mu na kinie artystycznym i to najwyższej próby, a tymczasem dookoła "szalała" popkultura  - opowiada Artur Zaborski. -  Errol Morris był natomiast reżyserem, który chciał stworzyć film poświęcony biznesowi cmentarnemu dla zwierząt. Herzoga uważał, że pomysł był kompletną bzdurą i zadeklarował, że jeśli ten ten obraz powstanie, on zje swojego buta.

Jak się okazało, Morris dokończył swój projekt, a Herzog musiał zjeść swoje obuwie. Na potrzeby dokumentu "Werner Herzog Eats His Shoe" obuwie gotowano z czosnkiem, pomidorami i ziołami przez 5 godzin, a potem reżyser zjadł tylko jeden but bez podeszwy, argumentując swoją decyzję tym, że przecież nie jada się kości z kurczaka. - Niektórzy zarzucali mu, że zrobił to w celu marketingowym, w porozumieniu z producentem swojego najnowszego filmu. Trudno dociec teraz prawdy, ale faktem jest, że o Herzogu zrobiło się na tyle głośno, że zaczął regularnie pojawiać się w amerykańskich programach typu talk show - mówi dziennikarz filmowy. 

Werner Herzog nie był pierwszym reżyserem, który w kuchni filmowej sięgnął po niejadalne atrybuty. Jako pierwszy zrobił to Charlie Chaplin w "Gorączce złota" z 1925 roku. 

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Artur Zaborski (dziennikarz filmowy)

Data emisji: 19.04.2020

Godzina emisji: 13.05

kul

Czytaj także

Luciano Pavarotti - kochał operę i włoską pastę

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 14:40
- Luciano Pavarotti pochodził z Modeny, z regionu Emilia-Romania, który uchodzi za kulinarne serce Włoch. Był miłośnikiem makaronów, ale tych najprostszych. Dostępnych dla wszystkich - opowiada krytyczka filmowa i italianistka Anna Osmólska-Mętrak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Foodie love". Gdy jedzenie dodaje smaku miłości

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 16:45
Bohaterowie "Foodie love", hiszpańskiego serialu wyreżyserowanego przez Isabel Coixet, poznają się poprzez aplikację mobilną, która dobiera w pary miłośników jedzenia i bywania w dobrych restauracjach. Jak wyglądałaby ta znajomość w realnym świecie?
rozwiń zwiń