Święta dookoła stołu. Jak wygląda Wielkanoc na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 14:20
We Włoszech na stołach pojawiają się specjalne świąteczne makarony, w Hiszpanii może to być zupa z ciecierzycy. W Anglii podczas świąt celebruje się tradycję przy pomocy dwunastu marcepanowych kulek. Co kraj, to wielkanocny obyczaj. 
Jak wygląda Wielkanoc w innych krajach, co króluje na świątecznych stołach i czy wszędzie jest jajko?
Jak wygląda Wielkanoc w innych krajach, co króluje na świątecznych stołach i czy wszędzie jest jajko?Foto: Pixabay/scartmyart/dom. publiczna

Szwecja: święto śledzia

- Na wielkanocnym stole w Szwecji zawsze musi być gotowana szynka, ryby, a przede wszystkim śledzie: na słodko, z koperkiem, w śmietanie i z kawiorem, łosoś, żółte sery i zapiekanka z ziemniaków ze śmietaną i z anchois - mówi Agnieszka Więckowska, autorka bloga "Agnes na szwedzkiej ziemi". - Są też jajka, także z łososiem i kawiorem, ale jemy je w Wielką Sobotę.

Włosi stawiają na desery

We Włoszech podczas świąt króluje… makaron. Nie jada się tam wielkanocnych śniadań, za to celebruje uroczysty obiad. - U nas na Sycylii przygotowuje się go w rodzinnym gronie. Jest dużo przystawek, ale bezapelacyjnie na stole króluje jagnięcina i to w różnych postaciach. Najczęściej jada się ragu z miejscowym makaronem - opowiada Joanna Narożniak. - Osobnym tematem są desery. Oprócz tradycyjnej babki drożdżowej, czyli Colomba di Pasqua, nie może zabraknąć Cassata Siciliana, trójkolorowego tortu z ricotty.

Grecka "zupa z baranka wielkanocnego"

W Grecji, podobnie jak w Polsce, przygotowania do Wielkiej Nocy poprzedza 40-dniowy post. - To najważniejsze święto dla Greków. W trakcie postu nie jada się produktów pochodzenia zwierzęcego - dozwolone są tylko warzywa i owoce morza - opowiada Konstancja, autorka bloga "Kochając Grecję". Post kończy się w Wielką Sobotę w nocy, kiedy Grecy wracają z liturgii. Na tę okazję przygotowywana jest specjalna zupa magritza, którą przygotowuje się z podrobów jagnięcych, dlatego czasem nazywana jest "zupą z baranka wielkanocnego". - Jagnięcina króluje przez całe święta, podaje się ją z tzatzikami i sałatą. Oczywiście są też jajka, które maluje się tutaj na czerwono i którymi stuka się z domownikami. Ten, czyje jajko wytrzyma najdłużej, ma zapewnioną pomyślność na cały rok.     

Posłuchaj
20:31 CZWÓRKA Sztuka jeszenia - tradycja 17.04.2022.mp3 Wielkanoc na świecie - jak smakuje? (Sztuka jedzenia/Czwórka)

Wielkanocne tradycje z Podlasia i Śląska

W Czwórce sprawdziliśmy też różnice w obchodach Świąt Wielkanocnych na terenie naszego kraju. Jak się okazuje, mieszkańcy Podlasia robią to nieco inaczej niż na przykład Górale. - Tradycji wielkanocnych w regionie Podlasia jest bardzo dużo. Taką ściśle związaną z regionem Podlasia tradycją, która niestety powoli ginie, jest śpiewanie lub chodzenie z Konopielką. To takie wielkanocne kolędowanie - mówił wówczas Artur Gaweł dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Jak się okazuje, oprócz swojej gwary wielkanocne zwyczaje mają także mieszkańcy Śląska. Palma wielkanocna wygląda tam inaczej niż w pozostałych częściach kraju. Do jej wykonania używa się żywych, świeżo rozkwitłych, zielonych gałązek, które symbolizują odrodzenie. W Wielką Sobotę, tak jak wszędzie, szykowany jest rano koszyczek do poświęcenia, a w lany poniedziałek święci się domostwo. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 17.04.2022

Godzina emisji: 13.07

kul

Czytaj także

DIY - z czego zrobić świąteczne dekoracje na ostatnią chwilę?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 12:49
Wianki, pisanki, króliczki z papieru, obrazki z rzeżuchy i ozdobne serwetki - jak zrobić proste i efektowne dekoracje świąteczne? - Możemy wykorzystać właściwie wszystko - Ilona Jankiewicz-Próchenko, autorka bloga "Przeplatane kolorami".
rozwiń zwiń