Ramen. Kultowa zupa z ekranu filmowego na nasz stół

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 16:00
Japoński rosół z makaronem i dodatkami zadebiutował na dużym ekranie w 1985 roku. Od tego czasu świat oszalał na punkcie ramenu. 
Audio
  • Kuchnia Japonii. Każdy region jest wyjątkowy (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Ramen trafił do Japonii z Chin w XIX wieku, jednak popularny stał się po II wojnie światowej. Dziś jest jednym z najczęściej spotykanych dań typu fast food.
Ramen trafił do Japonii z Chin w XIX wieku, jednak popularny stał się po II wojnie światowej. Dziś jest jednym z najczęściej spotykanych dań typu fast food.Foto: StockSnap/Pixabay.com

W komedii kulinarnej Juzo Itamiego, nazywanej niekiedy "ramen westernem", właścicielka podupadającego baru szuka idealnego przepisu na japoński rosół. Zadanie karkołomne, bo jak sprawić, żeby wywar cechował się szczerością, ale nie brakowało mu głębi i śmiałości, a makaron był jednocześnie "zdecydowany", ale treściwy i pełen wigoru? Czy udało się stworzyć przepis na idealny ramen możemy dowiedzieć się, oglądając kultowy film "Tampopo". A o ewolucji tej uwielbianej przez świat zupy rozmawialiśmy z gościem - Anną Koike.

- Japońska kuchnia charakteryzuje się tym, że ma być ucztą nie tylko dla podniebienia, ale przede wszystkim dla oczu. Nie skupia uwagi wyłącznie na smaku. To faktura, kolor i kształt jedzenia. Wszystko, złożone w jedną całość daje obraz japońskiej kuchni - mówiła w studiu Czwórki.

Czym charakteryzują się japońskie słodycze? Czy da się je zrobić z fasoli i... ośmiornicy? Dlaczego świat oszalał na punkcie ramenu? Czy kuchnia kraju kwitnącej wiśni jest kaloryczna? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Anna Koike (właścicielka szkoły Japonlajn)

Data emisji: 22.07.2018

Godzina emisji: 15.13

ac/pg

Czytaj także

Od bazylii do kolendry. "Zioła na talerzu" Grzegorza Łapanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 13:57
- Gdy zaczynaliśmy pisać tę książkę, wszyscy chcieli mieć w domu bazylię, kolendrę i miętę. Dla mnie specyficznym ziołem, pełnym nostalgii jest jednak majeranek. Jego zapach, wraz z aromatem pieczonych jabłek, przypomina dzieciństwo - mówił mistrz kuchni, którego książka "Zioła na talerzu" właśnie się ukazała.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Taste Atlas - przewodnik po lokalnych przysmakach

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 11:50
Co oprócz shushi i ramenu jedzą Japończycy? Jakie jest najpopularniejsze danie w Kenii i gdzie w Polsce można zjeść najlepsze zapiekanki? Chorwacki dziennikarz Matija Babic zebrał wiedzę na temat lokalnych przysmaków z całego świata i podzielił się nią z internautami.
rozwiń zwiń