Polskie superfoods. Dlaczego warto sięgać po lokalną żywność?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 17:45
Kasze, żurawina, siemię lniane - to polskie superfoods. Produkty bardzo zdrowe, zawierające nierzadko więcej mikroelementów i witamin niż ich zagraniczne odpowiedniki. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Lucky Business/Shutterstock.com

shutterstock warzywa 1200.jpg
Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Polacy ulegli modzie na tzw. superfoods, czyli wyjątkowo zdrową żywność. Pochłania nas poszukiwanie kolejnych nasion, tajemniczych alg i egzotycznych owoców, które często muszą przebyć długą drogę, aby zagościć w naszej diecie. Zamiast wydawać setki złotych na jagody z drugiego końca świata, warto dać szansę produktom, które w Polsce cenione są już od wielu pokoleń.

Posłuchaj
11:11 Polskie superfoods ps czwórka 12042021.mp3 Jak działają polskie superfoods i gdzie ich szukać? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- Superfoods to inaczej "superżywność", ale tak naprawdę to po prostu "super chwyt marketingowy" - podkreślała Emilia Pluskota z agencji All Hands. - Łapiemy się na to, że kilka produktów, które są sprowadzane do Polski z odległych zakątków świata przez wiele tysięcy kilometrów, pomoże nam w utrzymaniu zdrowia, prawidłowej masy ciała. A to często droga na skróty - mówiła ekspert. 

Czytaj także:

Najlepiej odżywiać się lokalnie i sezonowo. To byłoby najzdrowsze Emilia Pluskota

Jednym z popularnych "superfood", który pokochali Polacy jest awokado. - Tymczasem do produkcji jednego kilograma awokado trzeba zużyć aż 600 litrów wody. Poza tym sam transport tych owoców z Meksyku do Polski kosztuje naszą planetę bardzo dużo dwutlenku węgla - tłumaczyła gość Czwórki. - Warto tu zrobić rachunek i ocenić, czy to się tak naprawdę opłaca, bo awokado wcale nie jest najzdrowszym z owoców - podkreślała. Jak wyliczała, to tyczy się wielu produktów. - Nie tylko są przyczyną znacznego zanieczyszczania środowiska, ale ich produkcja wiąże się z wyzyskiem ludzi i zwierząt - mówiła Emilia Pluskota.

zakupy mięso sklep etykieta 663 glowimages.jpg
Dieta "clean eating" podbija Stany, ale nie jest nowością

Czytaj także:

Dlatego, jak podkreślała warto postawić na produkty lokalne, produkowane w Polsce. - Przede wszystkim nie generują tak ogromnego śladu węglowego - tłumaczyła. - Superfoods z Kalifornii są oczywiście modne, ale miejmy świadomość, że nasze siemię lniane doskonale zastępuje jagody chia, i z pewnością będzie zdrowsze niż produkty, które podróżują do nas wiele dni przez cały świat - wyliczała.  Jednym z polskich superfoods, bardzo niedocenianym przez wielu, jest kasza. - Jaglana odpowiada osobom na diecie bezglutenowej i jednocześnie doskonale zastępuje sprowadzaną do nas aż z Peru komosę ryżową - tłumaczyła Emilia Pluskota. - Poza Polską kasza gryczana uznawana jest już za superfood.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Emilia Pluskota (All Hands Agency) 

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 08.15

kd

Czytaj także

Pracujący Polak nie je zbyt zdrowo. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 11:18
Połowa Polaków pije za mało wody i rzadko je warzywa i owoce. Blisko 40 procent z nas sięga po łakocie po posiłku. To wyniki najnowszego raportu o żywieniowych nawykach pracujących Polaków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz schudnąć? Jedz makaron - nowe badania z USA

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:32
To świetna wiadomość dla wszystkich miłośników makaronu. Choć danie to nie cieszy się dobrą opinią wśród osób dbających o linię, naukowcy przekonują, że niesłusznie. Makaronu można, a nawet trzeba jeść całkiem sporo.
rozwiń zwiń