Wirtualna rzeczywistość. "Pozwala na teleportację"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 13:30
- Wirtualna rzeczywistość kojarzy się z grami, bo jej historia tak się zaczęła. Jak przystało na każdy dobry start-up, zapalony gracz Palmer Luckey siedział w garażu przy domu rodziców i kombinował, jak to zrobić, żeby mieć gogle VR do grania - opowiada w Czwórce Katarzyna Jaklewicz, pomysłodawczyni European VR Congress 2017.  
Audio
  • Katarzyna Jaklewicz o praktycznych zastosowaniach wirtualnej rzeczywistości (Pierwsze słyszę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: khoamartin/Shutterstock.com

Katarzyna Jaklewicz W architekturze dzięki VR możemy zobaczyć to, co nie zostało jeszcze zbudowane, a nawet zadecydować o szczegółach wykończenia kupionego mieszkania

Dzisiaj jednak wirtualna rzeczywistość (VR) to nie tylko gry, a jak twierdzi Katarzyna Jaklewicz - ta technologia rozwija się równie prężnie w innych dziedzinach. - W medycynie dzięki imersji VR możemy osiągnąć rzeczy, których w innych technologiach nie da się uzyskać. Przy pomocy VR możemy na przykład zwalczać ból. Chodzi tu o zjawisko deficytu uwagi. Gdy oglądamy obraz w goglach, to nie skupiamy się na bólu na przykład podczas pobierania krwi - wyjaśnia Katarzyna Jaklewicz.

W Czwórce VR-owa ekspertka zdradza też szczegóły programu, odbywającego się 23 i 24 maja w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, European VR Congress 2017. Okazuje się, że znajdziemy w nim akcenty związane z Polskim Radiem. - VR pozwala nam cofnąć się w czasie, zastanowić się, co by było gdyby. Przy pomocy tej technologii grupa architektów odtworzyła nigdy niepowstały, przedwojenny budynek Polskiego Radia przy Placu Unii Lubelskiej w Warszawie. Jego budowę uniemożliwił wybuch wojny - mówi Katarzyna Jaklewicz.

Sprawdź też:
wirtualna rzeczywistość 1200x660.jpg
Wirtualna rzeczywistość. Staje się codziennością?

A jakie wirtualna rzeczywistość ma zastosowanie w turystyce i co, oprócz wspomnianych atrakcji, będzie się jeszcze działo na Europejskim Kongresie VR w Centrum Nauki Kopernik - więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Katarzyna Jaklewicz (European VR Congress 2017)

Data emisji: 22.05.2017

Godzina emisji: 8.08

jsz

Czytaj także

Nowe technologie. Co nas czeka w 2017?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 10:07
Inteligentne domy, autonomiczne samochody, rozszerzona rzeczywistość... to tylko niektóre z chodliwych technologicznych nowinek. W "Pierwsze słyszę" sprawdzamy, które z nich już w tym roku mają szanse stać się naszą codziennością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hololensy. Czy zrewolucjonizują nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 17:47
Tym razem w audycji "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" testujemy gadżet, dzięki któremu możemy przebywać w dwóch światach jednocześnie - rzeczywistym i wirtualnym. A pomagają nam w tym eksperci: Łukasz Leśniak i Paweł Ruszlewski.    
rozwiń zwiń