"Zadziwiające życie owoców". Jakie sekrety skrywają i co mogą opowiedzieć o naszej historii?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 13:30
Czy najbardziej przełomowe odkrycie goegraficzne można obalić, śledząc historię... ananasa? Jarosław Molenda, autor "Zadziwiającego życia owoców. Od ananasa do truskawki" przekonuje, że o naszej przeszłości rośliny mówią więcej, niż niejeden podręcznik. 
Audio
  • Jarosław Molenda o książce "Zadziwiające życie owoców" (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
Owoce, zdjęcie ilustracyjne
Owoce, zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/rk008

Autor książki wyjaśniał, że roślinny cykl rozpoczął się od... kawy. - Powodowany ciekawością zacząłem czytać na jej temat. Znalazłem tyle samo informacji o jej szkodliwości, jak i pozytywach. Stworzyłem na ten temat artykuł, który bardzo się spodobał, dlatego zacząłem badać także inne rośliny. W wyniku moich badań okazało się, że owoce i warzywa mają własną, unikatową historię. Zwłaszcza rośliny hodowlane związane są silnie z historią ludzi - opowiadał. 

- W miarę możliwości staram się weryfikować wszystkie fakty, które wykorzystuję w swoich opracowaniach. Jako polski autor mam bardzo utrudnione zadanie, bo w naszej literaturze występuje mało opracowań dotyczących interesujących mnie zagadnień. Najczęściej sięgam do źródeł angielsko- i hiszpańskojęzycznych. Staram się jeździć do krajów pochodzenia tych roślin, a zebrane informacje konfrontować z wiedzą, jaką posiadają plantatorzy. Jest to praca benedyktyńska, ale jej "owoce" można zobaczyć w książce - wyjaśniał.

Czy możliwe jest stworzenie książki historycznej o... owocach? Komu zawdzięczamy produkty, które znajdują się w naszej diecie? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorem książki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Jarosław Molenda, autor książki "Zadziwiające życie owoców"

Data emisji: 17.01.2018

Godzina emisji: 8.17

ac

Czytaj także

Komiksy dla dzieci. "Powinny być uniwersalne"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 15:30
- Pracowałam jako grafik w agencji reklamowej i marzyłam, żeby oderwać się od codziennej rutyny. Uratowali mnie… malutki lisek i wielki dzik. Wzięłam urlop, zaczęłam malować – wspomina laureatka konkursu na komiks dla dzieci imienia Janusza Christy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kajko i Kokosz wracają po przeszło ćwierćwieczu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 15:28
Pamiętacie przygody Kajki i Kokosza, słynnych średniowiecznych bohaterów wykreowanych przez Janusza Christę? A może dopiero chcielibyście ich poznać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"No dno…", czyli jak Polacy postrzegają siebie samych?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 18:16
Książka Adama Leszczyńskiego "No dno po prostu jest Polska" to opowieść o tym, dlaczego Polacy tak bardzo nie lubią siebie nawzajem i swojego lustrzanego odbicia. A cytaty z for internetowych przeplatają się w niej z fragmentami prozy m.in. Bolesława Prusa.
rozwiń zwiń