X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Smog zabija Twoją inteligencję

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 13:47
Badania chińskich naukowców dowodzą, że wysoki poziom szkodliwych substancji w powietrzu ma wpływ na nasz intelekt. Toksyny zawarte w smogu wpływają na nasze zdrowie i umysł. 
Audio
  • Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem znacznie obniża inteligencję - materiał Martyny Ogonek (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Foto-Rabe/Pixabay

Wyniki chińskich badań, prowadzonych we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Yale,  dobitnie wykazują, że oddychanie toksycznym powietrzem jest szkodliwe zarówno dla ludzkiego zdrowia, jak i umysłu. Okazało się, że wysoki poziom szkodliwych substancji w powietrzu jest bezpośrednio powiązany z obniżonymi wynikami testów, zwłaszcza tych arytmetycznych i językowych. Dane do badania zbierano przez 4 lata, a próbę przeprowadzono na 20 tysiącach mieszkańców. 

W smogu wdychamy przeróżne substancje, to są: pyły, związki siarki, chloru, formaldehydy. To jest cała tablica Mendelejewa, a w niej zawsze znajdzie się coś, co będzie paraliżowało nasz układ i go degenerowało Sławomir Brzózek

- Wyniki chińskich badań potwierdzają to, co przypuszczano od lat - mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia

Pierwiastki metali ciężkich są na tyle malutkie, że ich cząsteczki bez problemu wnikają z układu oddechowego do krwiobiegu i potem do układu nerwowego. - Zanieczyszczenia, które dostają się do mózgu, substancje, które nie powinny się w nim znaleźć powodują mikrostany zapalne - mówi Weronika Marciniak. Jakie są tego konsekwencje? Dlaczego problem dotyczy mieszkańców wszystkich zasmogowanych miast? Czy w Polskich miastach stężenie smogu bywa tak wysokie jak w chińskich metropoliach? O tym w materiale Martyny Ogonek. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 13.09.2018

Godzina emisji: 7.37

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anatomia smogu. Co wisi w powietrzu, którym oddychamy?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 13:16
- Nie ma w Polsce czystych miast i wsi – są tylko te nieprzebadane. Sytuacja w naszym kraju jest dramatyczna - mówił marek Józefiak, prawnik i ekolog. Trwający w Polsce kryzys smogowy doprowadził między innymi do zawieszenia zajęć w szkołach w Rybniku na Górnym Śląsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legenda polskiego snowboardu walczy o czyste powietrze

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 16:20
W mediach społecznościowych znów zrobiło się głośno wokół polskiego snowboardzisty Wojtka "Gniazdo" Pawlusiaka. To wszystko za sprawą filmu, który stworzył w ramach kampanii apelsmogowy.pl.
rozwiń zwiń