Smog zabija Twoją inteligencję

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 13:47
Badania chińskich naukowców dowodzą, że wysoki poziom szkodliwych substancji w powietrzu ma wpływ na nasz intelekt. Toksyny zawarte w smogu wpływają na nasze zdrowie i umysł. 
Audio
  • Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem znacznie obniża inteligencję - materiał Martyny Ogonek (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rabe/Pixabay

Wyniki chińskich badań, prowadzonych we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Yale,  dobitnie wykazują, że oddychanie toksycznym powietrzem jest szkodliwe zarówno dla ludzkiego zdrowia, jak i umysłu. Okazało się, że wysoki poziom szkodliwych substancji w powietrzu jest bezpośrednio powiązany z obniżonymi wynikami testów, zwłaszcza tych arytmetycznych i językowych. Dane do badania zbierano przez 4 lata, a próbę przeprowadzono na 20 tysiącach mieszkańców. 

W smogu wdychamy przeróżne substancje, to są: pyły, związki siarki, chloru, formaldehydy. To jest cała tablica Mendelejewa, a w niej zawsze znajdzie się coś, co będzie paraliżowało nasz układ i go degenerowało Sławomir Brzózek

- Wyniki chińskich badań potwierdzają to, co przypuszczano od lat - mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia

Pierwiastki metali ciężkich są na tyle malutkie, że ich cząsteczki bez problemu wnikają z układu oddechowego do krwiobiegu i potem do układu nerwowego. - Zanieczyszczenia, które dostają się do mózgu, substancje, które nie powinny się w nim znaleźć powodują mikrostany zapalne - mówi Weronika Marciniak. Jakie są tego konsekwencje? Dlaczego problem dotyczy mieszkańców wszystkich zasmogowanych miast? Czy w Polskich miastach stężenie smogu bywa tak wysokie jak w chińskich metropoliach? O tym w materiale Martyny Ogonek. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 13.09.2018

Godzina emisji: 7.37

pj/kd

Czytaj także

Anatomia smogu. Co wisi w powietrzu, którym oddychamy?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 13:16
- Nie ma w Polsce czystych miast i wsi – są tylko te nieprzebadane. Sytuacja w naszym kraju jest dramatyczna - mówił marek Józefiak, prawnik i ekolog. Trwający w Polsce kryzys smogowy doprowadził między innymi do zawieszenia zajęć w szkołach w Rybniku na Górnym Śląsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legenda polskiego snowboardu walczy o czyste powietrze

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 16:20
W mediach społecznościowych znów zrobiło się głośno wokół polskiego snowboardzisty Wojtka "Gniazdo" Pawlusiaka. To wszystko za sprawą filmu, który stworzył w ramach kampanii apelsmogowy.pl.
rozwiń zwiń