Facebook pozwany. Moderatorzy serwisu mają dość stresu?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 12:55
Jak donoszą media, moderatorzy tego serwisu cierpią w wyniku traumy spowodowanej długotrwałym obcowaniem z brutalnymi treściami na platformie. Selena Scola zdecydowała się pozwać Facebooka.
Audio
  • Praca moderatorów treści i pierwsze pozwy sądowe (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Była moderatorka treści w firmie Marka Zuckerberga złożyła pozew w jednym z kalifornijskich sądów. Uważa ona, że technologiczny gigant nie zapewnia właściwej opieki psychologicznej osobom pracującym przy moderacji treści. Szacuje się, że dla Facebooka, przy tego typu działaniach, pracuje obecnie ponad 7,5 tysiąca osób. Zajmują się oni czyszczeniem serwisu z postów łamiących regulamin. 

internet 1.jpg
"Czyściciele internetu". W sieci widzą więcej niż Ty

- Moderatorzy treści to ludzie, którzy wykonują ohydną, okropną robotę - piorą nasze brudy - mówi Monika Żuber-Mamakis, wydawczyni portalu o technologiach chip.pl. - Myślę, że ci ludzie sami są zaskoczeni tym, co przychodzi im zobaczyć, jednak są o tym uprzedzani - dodaje. 

Przedstawiciele serwisów internetowych twierdzą, że zapewniają pomoc psychologiczną. Nie wiadomo jednak czy można kogokolwiek przygotować do tego typu pracy. - Moderatorzy treści mają do czynienia z takimi tematami, jak różne akty terroryzmu, łącznie z dekapitacją, morderstwami, samobójstwami czy brutalnością w stosunku do nieletnich. To zostaje w ich głowach i po prostu ich przeraża - mówi medioznawca z Uniwersytetu SWPS, Paweł Wieczorek. - Oglądanie tego typu treści może skutkować poważną traumą - dodaje. 

Kim są ludzie pracujący jako moderatorzy treści? Czy ich praca na całym świecie wygląda tak, jak pokazuje to film "Czyściciele internetu"? Jakie rozwiązanie dla tego typu moderacji proponują naukowcy? O tym, w materiale Martyny Ogonek. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 6.16

pj/kd

 

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czyściciele internetu". W sieci widzą więcej niż Ty

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 11:05
Niewiele o nich wiadomo. Kim są? Gdzie mają biura? Co oglądają każdego dnia? I czemu dzięki nim jesteśmy bezpieczniejsi? O filmie "Czyściciele internetu" i tym niełatwym zawodzie rozmawialiśmy w Czwórce. 
rozwiń zwiń