Record Store Day 2019. Motörhead, The Clash i Pink Floyd

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 13:26
Record Store Day już 13 kwietnia. Z okazji międzynarodowego święta niezależnych sklepów płytowych na sklepowe półki trafi wiele limitowanych edycji, pojawi się m.in. podwójnym singel "Overkill" i "Bomber" od Motörhead.
Audio
  • Co wydarzy się podczas tegorocznego Record Store Day? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Aleks822

- Co roku na Record Store Day wydawane są bardzo rzadkie płyty, wydawnictwa, które coś odróżnia od tych tradycyjnych - mówi Norbert "Bert" Borzym, DJ i dziennikarz muzyczny Czwórki, a prywatnie kolekcjoner winyli. - Mogą to być utwory, które nie zostały jeszcze opublikowane, np. leżały przez 30 lat u twórców w szufladach.

Jak wymieniał, w tym roku na rynku pojawi się m.in. krążek z Rockfield Studios, zawierający nieznane do tej pory utwory lidera formacji The Clash, Joe Strummera. - Ale także 7-calowy singiel formacji Motörhead, na którym znajdą się nowe, zremasterowane nagrania singli "Overkill" i "Bomber" - mówił ekspert Czwórki. 

Światło dzienne ujrzą też reedycje takich artystów, jak Fela Kuti, afrobeatowy muzyk z Nigerii, czy klasycy z Pink Floyd. Czego jeszcze spodziewać się można na rynku muzycznym z okazji tegorocznego Record Store Day? O tym w nagraniu rozmowy, którą przygotowała Martyna Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 28.03.2018

Godzina emisji: 7.15

kd/ac

Czytaj także

The Cure. O wszystkich strachach Roberta Smitha

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 10:50
W 2018 roku The Cure będą świętować 40-lecie istnienia. - To zespół który zmienił mroczną prostotę w dziedzinę sztuki - opowiada dziennikarka muzyczna Ula Kaczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Britpop. "Najbardziej wtórny gatunek w historii muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 11:50
W latach 90. fani muzyki w Wielkiej Brytanii żyli potyczkami słownymi Damona Albarna z braćmi Gallagher, a wyniki sprzedaży płyt zespołu Blur pojawiały się w głównym wydaniu wiadomości BBC. - Britpop przywrócił wiarę Brytyjczyków w chwytliwe, gitarowe piosenki. Jak choćby te, które kilka lat wcześniej grała grupa The Smith - opowiada autorka muzycznego cyklu, Martyna Ogonek.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Record Store Day Warsaw - święto fanów winyli

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 12:46
W najbliższy weekend (21 i 22 kwietnia), w centrum kulturalnym Mała Warszawa odbędzie się Record Store Day Warsaw - niezwykłe święto fanów muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w muzyce. Lao Che i inni

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 12:30
Za jedno z najważniejszych wydawnictw muzycznych traktujących o Powstaniu Warszawskim uważany jest album Lao Che. Płyta "Powstanie Warszawskie" sprzedała się w nakładzie ponad 35 tyś. egzemplarzy i zachęcila innych twórców do tego, by muzyką opowiadać o historii.
rozwiń zwiń