Tryb samolotowy. Mały krok, by dolecieć do celu

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 12:44
Każdy smartfon cały czas wysyła i odbiera sygnały. Tryb samolotowy wyłącza podsystemy związane z łącznością, które są wbudowane w telefony. To sprzyja bezpieczeństwu na pokładzie samolotu. 
Audio
  • Dlaczego podczas lotu należy włączyć w telefonie "tryb samolotowy"? (Czwórka/Pierwsze słyszę)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andrey Yurlov

 - Telefon mocno pracuje, pobiera dużo energii - te fale nie są odczuwalne przez człowieka, ale nie znamy zakresu oddziaływania na systemy statku powietrznego, które są wrażliwe - mówi Krzysztof Wilk z Departamentu Operacyjno-Lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. - Dziś nie ma takich badań, które jednoznacznie potwierdziłyby, że nie ma to wpływu na bezpieczeństwo - dodaje. 

Z tego powodu został wprowadzony przepis, który nakłada na przewoźnika obowiązek napisania procedur dotyczących używania smartphonów na pokładzie samolotu, a po ich zatwierdzeniu, na stosowanie ich w praktyce.  

- Telefony znajdują się na liście przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych jeszcze z innego względu - mówi Czwórkowy ekspert. - W smartfonach jest też bateria, oczywiście dopuszczona do wniesienia na pokład, ale jednak może wystąpić zapłon baterii, zadymienie, pożar - wyjaśnia. 

By coś się zmieniło w procedurach dotyczących używania telefonów w samolotach musimy jeszcze trochę zaczekać. Jakie badania są niezbędne? Na jakie certyfikaty czekamy? O tym w materiale z "Pierwsze słyszę". 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 26.06.2019

Godzina emisji: 7.16

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fotografowanie samolotów - to są wielkie emocje

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 18:10
- Fotografowanie samolotów to trudna sprawa. Polujemy przede wszystkim na zdjęcie, a nie na samolot. Czasem nawet najlepsza maszyna nie jest gwarantem tego, że zdjęcie będzie doskonałe - przekonuje Sławek Hesja Krajniewiski, pasjonat fotografii lotniczej.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzice przejmują kontrolę nad smartfonami. Jak to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 11:00
Firma Google pozwala już nie tylko kontrolować to, jak korzysta z telefonu kilkuletnie dziecko, ale także to, jak używa go nastolatek.
rozwiń zwiń