X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tryb samolotowy. Mały krok, by dolecieć do celu

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 12:44
Każdy smartfon cały czas wysyła i odbiera sygnały. Tryb samolotowy wyłącza podsystemy związane z łącznością, które są wbudowane w telefony. To sprzyja bezpieczeństwu na pokładzie samolotu. 
Audio
  • Dlaczego podczas lotu należy włączyć w telefonie "tryb samolotowy"? (Czwórka/Pierwsze słyszę)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Andrey Yurlov

 - Telefon mocno pracuje, pobiera dużo energii - te fale nie są odczuwalne przez człowieka, ale nie znamy zakresu oddziaływania na systemy statku powietrznego, które są wrażliwe - mówi Krzysztof Wilk z Departamentu Operacyjno-Lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. - Dziś nie ma takich badań, które jednoznacznie potwierdziłyby, że nie ma to wpływu na bezpieczeństwo - dodaje. 

Z tego powodu został wprowadzony przepis, który nakłada na przewoźnika obowiązek napisania procedur dotyczących używania smartphonów na pokładzie samolotu, a po ich zatwierdzeniu, na stosowanie ich w praktyce.  

- Telefony znajdują się na liście przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych jeszcze z innego względu - mówi Czwórkowy ekspert. - W smartfonach jest też bateria, oczywiście dopuszczona do wniesienia na pokład, ale jednak może wystąpić zapłon baterii, zadymienie, pożar - wyjaśnia. 

By coś się zmieniło w procedurach dotyczących używania telefonów w samolotach musimy jeszcze trochę zaczekać. Jakie badania są niezbędne? Na jakie certyfikaty czekamy? O tym w materiale z "Pierwsze słyszę". 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 26.06.2019

Godzina emisji: 7.16

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fotografowanie samolotów - to są wielkie emocje

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 18:10
- Fotografowanie samolotów to trudna sprawa. Polujemy przede wszystkim na zdjęcie, a nie na samolot. Czasem nawet najlepsza maszyna nie jest gwarantem tego, że zdjęcie będzie doskonałe - przekonuje Sławek Hesja Krajniewiski, pasjonat fotografii lotniczej.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzice przejmują kontrolę nad smartfonami. Jak to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 11:00
Firma Google pozwala już nie tylko kontrolować to, jak korzysta z telefonu kilkuletnie dziecko, ale także to, jak używa go nastolatek.
rozwiń zwiń