Dima Garbowski: najbardziej brakowało mi ukraińskich smaków

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 13:15
Decyzja o wyjeździe z Ukrainy zajęła im rok. Jak pisze w swojej książce Dima - 365 przegadanych wieczorów. W końcu wybór padł na Warszawę. Dlaczego zdecydowali się wybrać właśnie to miasto i czy czują się w nim, jak w domu?
Audio
  • Z Ukrainy do Polski. Warszawa oczami Dimy Garbowskiego (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Dima Garbowski
Dima GarbowskiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Okładka książki "Polak z Ukrainy" Dimy Grabowskiego Okładka książki "Polak z Ukrainy" Dimy Garbowskiego

Zanim na stałe przenieśli się z rodziną do Polski myśleli o emigracji do Australii i Kanady. Odstraszyła ich jednak temperatura. - W jednym z tych krajów było za gorąco, w drugim zbyt zimno. Polska okazała się złotym środkiem. W lecie mamy tu jak w Australii, zimą, jak w Kanadzie - żartował gość Czwórki. 

Jak przyznaje w Polsce najbardziej brakowało mu potraw, do których przyzwyczaili się na Ukrainie. - Chleb smakuje inaczej, nie ma pielmieni, jakie jedliśmy w Kijowie, ani słonego łososia. Od trzech lat, odkąd tu mieszkamy sporo się jednak zmieniło. Możemy znaleźć coraz więcej, ukraińskich smaków - przyznawał. 

Ile pamiątek przywieźli ze sobą z Ukrainy? Co nazywają najbardziej polskim miejscem? Co najbardziej ich zdziwiło po przyjeździe do Polski? Za co lubi Warszawę? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Dima Garbowski (vloger, youtuber, autor kanału "Polak z Ukrainy")

Data emisji: 11.07.2019

Godzina emisji: 8.35

ac/pj

Czytaj także

Tuba Smaku. Kulinarna kooperatywa Pascala Brodnickiego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 10:51
Kanał jest miejscem, które łączy kilka niezależnych projektów kulinarnych. Autorzy stworzyli sześć kanałów o różnorodnej tematyce, które dzięki Tubie przeplatają się w jednym miejscu w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy muzyczny serial dokumentalny w historii polskiego YouTube'a

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 10:00
Jak wygląda praca muzyków od kuchni? Tego będzie można się dowiedzieć dzięki nowemu serialowi dokumentalnemu na YouTube, który zrejestrował tytularne dziesięć godzin w studiu nagraniowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kinga Wilczewska: dziś brak włosów traktuję jak atut

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 08:06
Popularność Kingi Wilczewskiej w mediach społecznościowych zaczęła się od krótkich nagrań zamieszczanych w aplikacji Tik Tok. Dzięki niej błyskawicznie zdobyła tysiące fanów. O czym opowiada?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dave z Ameryki. Jak wyglądała jego amerykańska przygoda?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 12:00
- Jestem Polakiem ze Stanów Zjednoczonych, który jakiś czas temu postanowił wrócić do kraju. Wideobloga prowadzę po to, by opowiedzieć o największej przygodzie mojego życia - wyjaśnia autor kanału "Dave z Ameryki".
rozwiń zwiń