Social media - polityczne targowisko

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 13:56
- Social media przypominają dzisiaj takie wielkie targowisko: tu coś ktoś powiedział, tam ktoś plotkę podał dalej, tu coś ktoś szepnął - ocenia Łukasz Walewski, autor książki "Wł@dza w sieci - Jak nami rządzą social media". 
Audio
  • Łukasz Walewski opowiada o świecie dyplomacji w erze nowych mediów i swojej książce "Wł@dza w sieci - Jak nami rządzą social media" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjna)
(zdjęcie ilustracyjna)Foto: Shutterstock/nopporn

Praca ambasadorów, dyplomatów od wieków polegała na tym, żeby zbierać różne informacje, nie tylko te oficjalne, te które pojawiały się w gazetach, w oficjalnej korespondencji. To się od wieków nie zmieniło Łukasz Walewski

Pojawienie się mediów społecznościowych to bez wątpienia największa rewolucja w wielowiekowej historii dyplomacji. - Ja w mojej książce nie analizuję kampanii wyborczych czy zachowania konkretnych polityków w poszczególnych krajach. Podejmuję się analizy polityki międzynarodowej i dyplomacji w kontekście social mediów - wyjaśnia gość Kamila Jasieńskiego. - W książce wychodzę od plotki. Na przykład na przełomie XIX i XX wieku, ambasadorowie i dyplomaci mieli wręcz nakaz by swoje partnerki, swoich partnerów wykorzystywać do zbierania plotek. A w XXI wieku blisko 72 miliony ludzi obserwuje Donalda Trumpa na Twitterze - dodaje. 

Ostatnio możemy mówić o pojawieniu się nowego zjawiska, które nazwano "twiplomacy" ("twi" od Twitter, "plomacy" od diplomacy), czyli dyplomacja na Twitterze. - Przez media społecznościowe zmieniło się wszystko - podkreśla gość Czwórki. - One wywróciły obraz dyplomacji, ona wymyka się spod kontroli. Politycy dostali narzędzia, nikt nie dał im know how, jak z tego korzystać - dodaje. 

shutterstock fakenews 1200.jpg
Koniec manipulacji na Instagramie. Walka z fake newsami

Trolling w nowym świecie

Nie bez znaczenia dla świata polityki jest też trolling, który dziś ma się świetnie, a i fake news święci triumfy, jako przykład przywołuje spór z 2018 roku, między Chinami a Szwecją. Łukasz Walewski korzysta z następującej klasyfikacji trollingu:

  • troll podpalacz - jego celem jest wywołanie burzy w dyskusji
  • troll pedantyczny gramatyk - zwraca uwagę na Twoje przecinki
  • troll wojownik - nigdy nie odpuszcza dyskusji
  • troll ekspert - człowiek encyklopedia, będzie Cię zarzucał wszystkimi możliwymi źródłami, by udowodnić swoją rację
  • troll złodziejaszek
  • troll prześladowca 
  • troll dawca, który wyszuka wrażliwe informacje o tożsamości osoby po drugiej stronie

fake news 1200 shutt.jpg
Jak fake newsy wpływają na świat?

Przyszłość będzie lepsza?

Brak instrukcji do korzystania z mediów społecznościowych wreszcie został dostrzeżony. Jako pierwsi podręcznik do social mediów stworzyli Brytyjczycy. Łukasz Walewski podkreśla, że oni od wieków przodują w kulturze dyplomacji. 

Polityka w mediach społecznościowych przeszła ogromną ewolucję, zmieniła dystans między władzą, a obywatelem. Otwartym pozostaje pytanie, jak z tego korzystać. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Łukasz Walewski

Data emisji: 28.01.2020

Godzina emisji: 8.25

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Walka o pracownika. Co poprawić w rekrutacji?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 11:59
Bezrobocie w Polsce nie jest wysokie, co sprawia, że firmy zaczynają walczyć o pracowników i ich talenty. Proces rekrutacji nowych osób jest tu bardzo istotny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiohead w sieci. Archiwum, o jakim marzy każdy fan muzyki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 16:00
Kiedyś strona internetowa Radiohead świeciła pustkami, dziś to najlepiej zorganizowane archiwum muzyczne w sieci. - Biblioteka Publiczna Radiohead pojawiła się 20 stycznia. Dla fana to miejsce, o którym marzy się całe życie - mówi Norbert Borzym.  
rozwiń zwiń