Magia przyrodniczej ilustracji Katie Scott

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 11:45
"Animalium" i "Botanicum" to książki z ilustracjami Katie Scott, które stały się wydawniczym hitem wśród odbiorców w różnym wieku. Artystka czerpie inspiracje z XVI i XVII-wiecznych rycin, ale nie tylko. 
Audio
  • Maciej Byliniak opowiada o fenomenie ilustracji Katie Scott (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Okładka książki Botanicum wyd. Dwie Siostry
Okładka książki "Botanicum" wyd. Dwie SiostryFoto: mat.pras.

Sukces serii ilustrowanej przez Katie Scott opiera się na magii tych ilustracji, które są bardzo efektowne, wykonane na najwyższym poziomie warsztatowym Maciej Byliniak 

Twórczość Katie Scott może przypominać starodawne albumy lub podręczniki do nauki biologii. - Jest to ilustratorka o wyraziście sprecyzowanych zainteresowaniach tematycznych i estetycznych - mówi Maciej Byliniak, redaktor wydawnictwa Dwie Siostry. Katie Scott to jest artystką średniego pokolenia specjalizującą się w ilustracji przyrodniczej, która mocno nawiązuje do ilustracji naukowej, informacyjnej, ilustracji klasycznej, tej sprzed wieków. Jest zafascynowana rycinami zoologicznymi, botanicznymi, anatomicznymi - dodaje. 

Artystka czerpie inspiracje z dawnych ksiąg i przetwarza je na swój współczesny styl. Do swych, nawiązujących do dawnych grafik, rysunków wykorzystuje techniki cyfrowe, korzysta z namalowanych tekstur akwarelowych, które w Photoshopie nakłada na ilustracje.

Artystka na swoim Instagramie już zapowiedziała trzecią część przyrodniczej serii. Tym razem będzie ona poświęcona grzybom. 


Książki z ilustracjami Katie Scott wydawane są w dużym formacie, co pozwala na pełną ich ekspozycję, a czytelnikowi daje możliwość obserwacji detali. 

Ostatnio możemy obserwować zaangażowanie artystki w inne dziedziny sztuki. Wspólnie z Mokato Azumo, japońskim artystą tworzącym aplikacje kwiatowe, stworzyli animację "Story od Flowers", prezentującą powtarzający się cykl życia roślin. 

- W ostatnich czasach wszyscy mówimy o nadchodzącej katastrofie klimatycznej, nastrojach związanych z działalnością człowieka, z tym jak to się odbija na środowisku. Zwracamy uwagę na przyrodę i piękno. Katie jest głosem w całej dyskusji - wyjaśnia Maciej Byliniak. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 18.02.2020

Godzina emisji: 6.12

pj/kd

Czytaj także

Fotografowanie przyrody to skracanie dystansu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 18:15
- W fotografii przyrodniczej ważne jest, aby zwierzęta nam zaufały. Przez tysiące lat wyrządzaliśmy im krzywdę i teraz strach przed nami mają w genach. Musimy zaskarbić sobie ich zaufanie - mówi w "Stacji Kultura" Łukasz Bożycki, fotograf przyrody i zwycięzca prestiżowego konkursu fotografii przyrodniczej Asferico.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek kontra natura. Sztuka zaangażowana Diany Lelonek

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 17:06
- W moich pracach najważniejsze jest dla mnie to, by przy pomocy nośnika, jakim jest sztuka wizualna, opowiadać o rzeczach ważnych: z którymi się nie zgadzam, albo o których warto mówić i je pokazywać - tłumaczyła Diana Lelonek, artystka, która tworzy w nurcie bio-art.
rozwiń zwiń