Londyn bez reklam śmieciowego jedzenia - dla zdrowia dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 13:59
Sadiq Khan, burmistrz Londynu wprowadza zakaz reklamowania kebabów, hamburgerów i słodyczy we wszystkich środkach komunikacji miejskiej. To jeden z kroków w walce z otyłością najmłodszych. 
Audio
  • Londyn bez reklam śmieciowego jedzenia - materiał Martyny Ogonek (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Anntuan/Shutterstock.com

Zakaz reklamy produktów o wysokiej zawartości soli, tłuszczów i cukrów ma wejść w życie w lutym 2019 roku. Znany angielski mistrz kuchni Jamie Oliver już wyraził swoje poparcie dla tej inicjatywy. Zakaz to reakcja na ostatnie statystyki, z których wynika, że stolica Wielkiej Brytanii boryka się z największym odsetkiem otyłych dzieci w całej Europie. 40 procent dzieci z grupy 10-11 lat ma tam nadwagę. - Ten procent, jest bardzo wysoki - komentuje Maria Jakubowska, ekspert z zakresu żywienia Fundacji Banku Ochrony Środowiska. - Problem jest naglący, bo z otyłych dzieci bardzo często wyrastają otyli dorośli - dodaje. 

Specjalistka podkreśla, że to w dzieciństwie kształtują się nasze nawyki żywieniowe. Reklamy mają wpływ na wybory dzieci. Przykłady zastosowania tego zakazu w innych miastach świata, pokazują, że może to przynieść skutek. Co jeszcze wpływa na nawyki żywieniowe dzieci - w materiale Martyny Ogonek - komentuje Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk z Centrum Zdrowia Dziecka. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 6.12.2018

Godzina emisji: 8.16

pj/ac

Czytaj także

To co słodkie jedz rano, a schudniesz?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 11:41
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez izraelskich naukowców, jedzenie słodkiego na śniadanie może być zdrowe i chroni nas przed podjadaniem łakoci w ciągu dnia. W Czwórce sprawdziliśmy czy tak na pewno jest.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz schudnąć? "Nie delektuj się zapachem"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 11:30
Wąchanie jedzenia przed spożyciem przyczynia się do wzrostu wagi - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w Berkeley. Czy to znaczy, że powinniśmy jeść z zatkanym nosem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komputer przewidzi, czy popełnisz zbrodnię?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 14:24
W filmie "Raport mniejszości" z 2002 roku agent John Anderton został uznany przez Agencję Prewencji za człowieka, który popełni wkrótce morderstwo i rozpoczęto za nim pościg. Szesnaście lat później taka wizja nie jest wcale odległa od rzeczywistości.
rozwiń zwiń