Koniec streamów na fejsie? Powstaną miliony platform?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 13:05
Gigant wśród platform społecznościowych od 1 października wprowadza nowe zasady: za użycie muzyki nasze konto może zostać usunięte z serwisu. Szczególnie dotknie to streamerów. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Horth Rasur/Shutterstock.com
książka kucharska 1200.jpg
Największa baza książek kucharskich w sieci. Sprawdź, co jedli Rzymianie

Przez pandemię i lockdown didżejskie streamy szturmem zdobyły Facebooka. Jednak platforma niedawno opublikowała informację, że od 1 października wszystko ma się zmienić, podano nowe wytyczne dotyczące transmisji na portalu. 


Posłuchaj
03:42 czwórka pierwsze słyszę 24.09.2020 streaming.mp3 Nowe przepisy Facebooka dotyczące streamingu na platformie komentuje Kacper Ponichtera (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Od 1 października streamujący swoje sety na Facebooku didżeje będą ryzykować zablokowaniem profilu lub grupy. Jak czytamy w zakładce "Music Guidelines", zmiany będą dotyczyć wszystkich materiałów wideo, w których pojawia się muzyka, niezależnie od tego czy jest to zwykłe nagranie czy livestream. Kacper Ponichtera, znawca sceny klubowej, autor inicjatywy The Blue Oyster, uważa, że nowe wytyczne są wynikiem lockdownu i dużej ilości streamów.

Sprawdź także:

- Facebook posiada własne serwery, myślę, że przez ilość różnorakich streamów firma po prostu nie dźwignęła tego, stąd zmiany - mówi ekspert. - Myślę, że są one też podyktowane chęcią zarobku. Przedstawione dziś przepisy są bardzo niejasne. Jak to ma działać dowiemy się 1 października. Moim zdaniem kluczowe są tu dwie kwestie:

  • zbyt duża ilość wideo w sieci
  • Facebook szykuje się do wprowadzenia płatnej opcji dla streamowania, by zarobić.

mężczyzna wirtualna rzeczywistość 1200x660.jpg
"Landlord Go". Polska gra podbija światowe rynki... nieruchomości

Nowe zasady będą dużo bardziej restrykcyjne, od tych które obowiązywały dotychczas. W przypadku łamania praw autorskich , do tej pory, Facebook jedynie usuwał transmisję po jej zakończeniu, albo wyciszał jej fragment. - Takie działania miały miejsce najczęściej na prośby dużych wytwórni, które dbają o to, żeby za darmo nie odtwarzać muzyki ich artystów - wyjaśnia Kacper Ponichtera. - Teraz będzie bardziej radykalnie. Trzeba stworzyć własną platformę, tam nadawać streamy, a zaproszenia publikować na Facebooku - dodaje. 

Rozmówca Martyny Ogonek zaznacza, że nowe przepisy mogą dotknąć też podcasterów, a najbardziej ucierpią małe i średnie fanpage. Ta zmiana nie uderzy w gigantów.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 24.09.2020

Godzina emisji: 8.25

pj

Czytaj także

Facebook będzie likwidował strony promujące ruch antyszczepionkowy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 14:15
Kongresmen Adam Schiff z Partii Demokratycznej wysłał do Marka Zuckerberga list, w którym podkreślił, że Facebook i Instagram są współodpowiedzialne za epidemię odry, która wybuchła w Waszyngtonie pod koniec stycznia tego roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postaw sobie dinozaura w salonie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 16:38
Dzięki nowym technologiom możemy dziś spotkać przedstawicieli wymarłych gatunków zwierząt w rozszerzonej rzeczywistości we własnym mieszkaniu.
rozwiń zwiń