Facebook będzie likwidował strony promujące ruch antyszczepionkowy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 14:15
Kongresmen Adam Schiff z Partii Demokratycznej wysłał do Marka Zuckerberga list, w którym podkreślił, że Facebook i Instagram są współodpowiedzialne za epidemię odry, która wybuchła w Waszyngtonie pod koniec stycznia tego roku. 
Audio
  • Media społecznościowe rozpoczęły walkę z treściami antyszczepionkowców (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Na początku roku, w stanie Waszyngton doszło do wybuchu epidemii odry. Choroby, którą naukowcy w 2000 roku wpisali na listę chorób, które nie będą występować w Stanach Zjednoczonych. Winą obarczono ruch antyszczepionkowy, oraz portal Facebook, który w dużej mierze przyczynił się do szerzenia nieprawdziwych treści na temat szkodliwości szczepień. - Najwyższa pora, by platforma wzięła odpowiedzialność za propagowanie szkodliwych treści - komentował kongresmen Adam Schiff.

- Platformy, jako gospodarze zarządzający przestrzenią, w której użytkownicy publikują swoje materiały, muszą podejmować działania, mające na celu walkę z propagowaniem szkodliwych treści - ocenia Dorota Głowacka z Fundacji Panoptykon. - Treści, które mogą mieć negatywny wpływ np. na zdrowie publiczne muszą być eliminowane, lub ograniczane - mówiła. 

Facebook i YouTube już testują rozwiązania, uniemożliwiające dostęp do szkodliwych informacji. Jakie mechanizmy zostaną wprowadzone? W jaki sposób wpłynie to na przeglądane przez użytkowników treści? Więcej na ten temat w materiale Martyny Ogonek. Temat komentowały Dorota Głowacka z Fundacji Panoptykon i Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 27.02.2019

Godzina emisji: 6.37

ac

Czytaj także

Facebook zabierze nas do dzieciństwa. Poziom inwigilacji 3.0

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 11:20
- Facebook kontynuje to, w czym się specjalizuje od jakiegoś czasu, czyli zbiera o nas jeszcze wiecej danych niż do tej pory - mówi Szymon Wierciński z Akademii im. Leona Koźmińskiego. - Teraz będą to zdjęcia i materiały wideo, które w sposób automatyczny będzie można przerobić na obiekty 3D - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Facebook nieczynny. Od 29 do 31 lutego"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 14:02
Kolejny łańcuszek podbija popularny serwis społecznościowy. Tym razem wielu oburza. Czy słusznie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rośliny nas chronią. NASA wie, które najlepiej

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 13:39
NASA stworzyła listę roślin, które najlepiej oczyszczą powietrze w mieszkaniu. To wyjątkowy przypadek, gdy ich specjaliści zajęli się takim tematem. 
rozwiń zwiń