Szlak Wisły. Książka o ostatniej dzikiej rzece Europy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 11:30
Ten szlak oficjalnie nie istnieje, choć tak naprawdę od tysiącleci jest niemym świadkiem wielkich i małych historii, które w książce "Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody" zamierzają opisać podróżnik Mateusz Waligóra i pisarz Dominik Szczepański.
Wisła - odcinek warszawski
Wisła - odcinek warszawskiFoto: Artur Bogacki/shutterstock.com

Gościnność i cierpliwość, które dostałem od ludzi, przerosły moje najśmielsze oczekiwania Mateusz Waligóra

Wisła prawdę ci powie

- W tym roku miałem być w Australii. Z wiadomych przyczyn planowana przed dwa lata wyprawa nie odbyła się, więc zacząłem sobie urządzać mikrowyprawy nad rzekę, która płynie koło mojego domu. To tam narodził się pomysł na podróż szlakiem najdłuższej rzeki w tym kraju - wspomina Mateusz Waligóra. - Wyruszyłem w drogę we wrześniu. Zacząłem od źródeł Wisły w Baraniej Górze i po przebyciu 1200 km dotarłem do jej ujścia w Morzu Bałtyckim.

Posłuchaj
07:52 [CZWORKA]Pierwsze slysze 21 październik 2020 waligora.mp3 O podróży szlakiem Wisły opowiada Mateusz Waligóra (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

W Warszawie spotkałem się z babcią mojej przyjaciółki, która w Wiśle zdawała egzamin na kartę pływacką Mateusz Waligóra

Ludzie zamiast mapy

Tym razem przygotowania trwały zaledwie kilka tygodni. I choć podróżnik zabrał ze sobą mapę, to jak sam przyznaje, prowadzili go ludzie, których spotykał na swojej drodze. - To oni stali się największą wartością mojego marszu i dostawcami najpiękniejszych historii - przyznaje rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Gdybym to tylko od nich czerpał wiedzę o życiu i o tym, co dzieje się w naszym kraju, nie posiłkując się doniesieniami mediów, byłbym Polską zachwycony - dodaje.  

Posłuchaj także:

Biograf kronikarzem wyprawy

Czytaj także
shutterstock_spitsbergen 1200.jpg
Co robią książki Olgi Tokarczuk na Spitsbergenie?

Zmagania podróżnika relacjonował na bieżąco i okrasił olbrzymią dawką ciekawostek oraz reporterskich spostrzeżeń Dominik Szczepański. -  Ja szedłem, Dominik notował - śmieje się gość Czwórki. - Jeśli uda nam się zebrać pieniądze na wydanie książki, Dominik wróci do naszych bohaterów, żeby poszerzyć kontekst opowieści, których wysłuchaliśmy od ludzi. 

Waligóra jest specjalistą od wypraw w najdalsze zakątki świata - ostatnio przeszedł samotnie jako pierwszy mongolską część pustyni Gobi, natomiast Szczepański to pisarz, dziennikarz, pasjonat podróży i autor bestsellerowych książek "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza", "Na oceanie nie ma ciszy", czyli biografii Aleksandra Doby oraz "Spod zamarzniętych powiek", której współautorem był Adam Bielecki. Książkę o Wiśle planują wydać sami, ale bardzo liczą na wsparcie internautów na portalu "Polak Potrafi". 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Mateusz Waligóra (podróżnik)

Data emisji: 21.10.2020

Godzina emisji: 8.25

kul

 

Czytaj także

Alex Michaelides o książce "Pacjentka": pisanie jej było jak terapia

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 14:14
Książka Alexa Michealidesa okazała się ogromnym hitem. Lee Child, A.J. Finn, David Baldacci i C.J. Tudor – to tylko część z nazwisk autorów bestsellerowych thrillerów, którzy zachwycili się "Pacjentką". W rozmowie z Czwórką autor tłumaczył m.in. jak trudna była droga do powstania książki i co zmieniło się w jego życiu po publikacji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje w pandemii. Zamiast "palcem po mapie", w googlach VR

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 13:20
Japończycy mają swój sposób na bezpieczne podróże w czasie pandemii i w tym roku wakacje spędzają w wirtualnej rzeczywistości. - Głównie to oni lubią oglądać i robić zdjęcia turystycznym atrakcjom. Rzeczywistość VR w dużym stopniu spełnia ich oczekiwania - mówi Barbara Kocot-Ilka, autorka bloga Japonia-info.pl.
rozwiń zwiń